intimzona információ

Hogy mindent egy helyen megtalálj, ami a szerelemmel, szexszel, intimitással, és főleg a fogamzásgátlással kapcsolatban érdekelhet. Olvass bennünket, sok tippet, érdekes cikket találhatsz az oldalunkon. Oszd meg velünk tapasztalataidat, vagy kérdezz szakértőinktől. Tarts velünk, s kövess minket az IntimZóna Facebook oldalán is.

Menstruáció serdülőkorban – Mi van, ha nem megy minden zökkenőmentesen?

Menstruáció serdülőkorban – Mi van, ha nem megy minden zökkenőmentesen?

A nemi érés egy folyamat, és nem minden tinédzsernél ugyanakkor és ugyanúgy érkezik el. A menstruáció az egyik jele annak, hogy a hormonrendszer változásnak indult, és a női ciklus kialakulóban van. De mi van akkor, ha a vérzés nem jelentkezik időben, vagy rendszertelen?

A nemi érés és az első menstruáció

Lányok esetében ez a folyamat a mellek növekedésével, a szeméremszőrzet és a hónaljszőrzet megjelenésével veszi kezdetét. A második lépés a menstruáció elindulása. Az első, hormonok által szabályozott menstruációt menarche-nak nevezzük, és általában 12 éves kor után következik be. 9-15 éves korig tekinthető normálisnak az első menstruáció érkezése. Ha ezen kívüli, akkor korai vagy késői első menstruációról beszélhetünk. Mivel a ciklus ilyenkor még nem biztos, hogy beáll, lehet, hogy a következő menstruáció nem jön meg a következő hónapban. Ez azért van, mert a hormonok még nem tudták maradéktalanul összehangolni a menstruációban résztvevő szerveket. A menzesz általában legkésőbb 17 éves korra lesz szabályos.

De mi van akkor, ha nem megy minden zökkenőmentesen?

Természetesen nem lehet általánosítani, mivel a nemi érés folyamata igen hosszú, de előfordul, hogy nem minden úgy működik, ahogy az elvárható. Ha a normálistól eltérő panaszokat tapasztalsz a ciklusoddal vagy a menstruációddal kapcsolatban, annak sokféle oka lehet.

Ha nem menstruálsz

Amenorrhea a neve annak az állapotnak, amikor egy nő nem menstruál. Ennek két formája van: az egyik, amikor 16 éves korodig nem jön meg a menstruációd, a másik az, amikor a menstruációd már megjött, de több mint három hónapig nem jelentkezett újra. Az első eset hátterében általában valamilyen anatómiai rendellenesség vagy genetikai eltérés áll. A másik esetben a genetikai eltérés mellett hormonproblémára lehet gyanakodni.

Ez a második eset sokféle betegségre enged következtetni. Ez a 3 leggyakoribb:

1.   Policisztás ovárium szindróma, vagyis PCOS

Ez a betegség egy hormonális eltérés következménye. Tünete a rendszertelen menstruáció is. Felborul a hormonháztartás, a női és a férfihormonok egyensúlya megborul. Pattanások jelennek meg a bőrön és a szőrösödés is fokozottá válik. Az érett tüsző nem reped meg, hanem ciszta lesz belőle.

2.   Pajzsmirigy-problémák

A pajzsmirigy-zavarok, a serdülőkorban lévő lányok esetében sokszor autoimmunbetegségre utalnak. A pajzsmirigy-hormon termelődésében zavar állhat be, ugyanis az antitestek visszafogják a normál termelődést. Pajzsmirigy-alulműködés alakulhat ki. Erre nemcsak a menstruáció zavaraiból lehet következtetni, hanem az általános fáradtságból, a bőr kiszáradásából, anyagcsere-problémákból, a koncentráció zavaraiból és esetleges túlsúlyból.

3.   Cukorbetegség

Sajnos hazánkban is egyre gyakoribb az 1-es típusú, vagy más néven, gyermekkori diabétesz. A tünetei fogyás, emésztési problémák, és hasfájás lehetnek. Ezek mellett a menstruáció elmaradása is igen gyakori. Ha a leheleted és a vizeleted szaga jellegzetes, acetonos, gyanakodnod kell a cukorbetegségre. Ilyenkor nem szabad várni, azonnal orvoshoz kell fordulni.

A fenti három betegségen kívül más problémákat is jelezhet a menstruáció elmaradása. Ha ezt tapasztalod, feltétlenül keress fel egy nőgyógyászt, aki a megfelelő vizsgálatok elvégzése után, szükség szerint tovább irányít más szakorvoshoz, aki segít feltérképezni, hogy mi állhat a probléma hátterében.

 

Tarjáni Rita


A megtermékenyítésen túl - Az ondó hatással van a nőkre
A megtermékenyítésen túl - Az ondó hatással van a nőkre
Miért működik a kémia?
Miért működik a kémia?
10 dolog, amit imádok benned
10 dolog, amit imádok benned
Hamburger, szex, sült krumpli
Hamburger, szex, sült krumpli
Online Nőgyógyászati Tanácsadás
Online Nőgyógyászati Tanácsadás
Ha beszélgetni szeretnél, szerelemről, szexről, vagy épp valami olyasmibe ugrottál fejest, ami esetleg még korai volt, ne habozz, mindenre van megoldás!
SZERELEM | SZEXUALITÁS | FOGAMZÁSGÁTLÁS
impresszum | adatvédelmi nyilatkozat | felhasználási feltételek | mellékhatás bejelentés

Impresszum

Az IntimZóna weboldalt a Richter Gedeon Nyrt. üzemelteti. A portál szerkesztését és karbantartását a HealthLinePR-Med Kommunikációs Ügynökség végzi a Richter Gedeon Nyrt. megbízásából.

Portál üzemeltetője

Richter Gedeon Nyrt.
Székhely: 1103 Budapest, Gyömrői út 19-21.
Cg.: 01-10-040944 (Cégbíróság: Fővárosi Bíróság)
Adószám: 10484878-2-44

Portál szerkesztője, karbantartója

HealthLinePR-Med Kommunikációs Ügynökség
Székhely: 1037 Budapest, Montevideo utca 7.
Email: Ez az e-mail-cím a szpemrobotok elleni védelem alatt áll. Megtekintéséhez engedélyeznie kell a JavaScript használatát.

Főszerkesztő: Örkényi Gabriella
Szerkesztőségi főmunkatárs: Kovács –Hain Zsuzsanna
Munkatársak: Balogh Ferenc, Dr. Jármi Hilda, Földi Miklós, Frank Róbert, Haris Éva, Kapuvári Tamás, Ligeti Anna, Molnár Miklós, Serbán Richárd, Szarvas Zoltán, Tarjáni Rita, Tóth Anna, Vémi Zoltán

Kapcsolat:

Richter Gedeon Nyrt.
https://www.gedeonrichter.com//hu-hu/kapcsolat
Hatóság: OGYÉI

A weboldal nőgyógyászati szakmai tartalmát lektorálta: Dr. Farkas Erika nőgyógyász szakorvos

Amennyiben egy gyógyszerrel kapcsolatban mellékhatást vagy minőségi reklamációt szeretne bejelenteni, a következő lehetőségek bármelyikén megteheti:

Tel: +36 1 505 7032

Vagy az alábbi felületen:

https://www.gedeonrichter.com//hu-hu/kapcsolat

illetve a következő e-mail-címek bármelyikén:
Ez az e-mail-cím a szpemrobotok elleni védelem alatt áll. Megtekintéséhez engedélyeznie kell a JavaScript használatát.