intimzona információ

Hogy mindent egy helyen megtalálj, ami a szerelemmel, szexszel, intimitással, és főleg a fogamzásgátlással kapcsolatban érdekelhet. Olvass bennünket, sok tippet, érdekes cikket találhatsz az oldalunkon. Oszd meg velünk tapasztalataidat, vagy kérdezz szakértőinktől. Tarts velünk, s kövess minket az IntimZóna Facebook oldalán is.

A női szexualitás múltja és jelene – 1. rész

A női szexualitás múltja és jelene – 1. rész

A női szexualitást mindig is valamiféle titokzatosság lengte körül. Férfiak próbálták leírni, hogyan működik a nő, milyen az orgazmusa, hogyan éli azt meg. A mai nők számára ezek a következtetések sok esetben banálisak lehetnek, de sajnos nem egy köztük inkább bizarr, elborzasztó elmélet. Ennek köszönhetően a női szexualitás és maga a női nem is jó ideig háttérbe szorult.

Évezredeken át a férfi kielégülése volt a szexualitás középpontja, a nő csak eszközként szerepelt. Tabuként kezelték a női testet, annak működését és magát a szexualitást is.

A középkorban a vészesen terjedő nemi betegségek miatt a szexualitást okolták, és sok férfi döntött úgy néhány bordélybéli látogatás után, hogy többé nem fekszik le nővel. Azt gondolták, hogy a tüneteik kialakulásáért a szex a felelős, és ez a büntetésük. Az egyház ebben az időben komoly befolyást gyakorolt az emberek életére, megszabott szinte mindent, így a szexualitással kapcsolatos történéseket is. Ebben a korban az orvostudomány igen fejletlen volt és összefonódott az egyházi tanításokkal. Ennek következményeképp sok érdekes, furcsa nézet és elmélet szabályozta a nemi életet.

A kor emberének fogalma sem volt arról, hogyan terjednek a betegségek valójában, erről is elméleteket gyártottak a gyógyítók.

Önkielégítés mint terápia

Igen, a középkorban bűnnek tartották a maszturbációt, ennek ellenére „gyógyászati” célból hasznosnak tekintették. Mind a férfiak, mind a nők esetében fontos volt, hogy a test egyensúlyban legyen. Ehhez a test által kiválasztott négyféle nedvnek, vagyis a vérnek, a váladéknak, a sárga és fekete epének kellett egyensúlyban lennie. A korabeli nézetek szerint ez a kényes egyensúly azonban felborulhat abban az esetben például, ha a sperma nem ürül ki a testből. Ugyanígy a nőknél is úgy vélték, hogy szükség van arra, hogy a nemi szerv által termelt váladék kiürülhessen. A házasságban tehát kötelező volt házaséletet élni, a nőknek nem lehetett választása. Ha a férj háborút viselt, ő választhatott, hogy addig megtartóztatja-e magát, vagy összefekszik valakivel, ám az otthonmaradt feleségnek várnia kellett az urára. A cölibátust fogadott papok és Jézus menyasszonyai, az apácák az akkori felfogás szerint állandó egészségügyi veszélyben voltak, mivel ők nem éltek szexuális életet. Számukra az önkielégítés volt a terápiás javaslat – természetesen a megfelelő étrendi és gyógyszerezési javaslat mellett.

Az egyedülálló embereknek az egyház megengedte, hogy gyakorolják az önkielégítést, hiszen a megbetegedést el kellett kerülni. Sok orvosnál elterjedt nézet volt, hogy az önkielégítés megoldja a szexuális vágy elhatalmasodásának problémáját, hiszen az, aki gyakorolja, nem fogja már kívánni a szexet.

A női nem és a sztereotípiák

Még ma is mindenhol találkozhatunk azzal, hogy a női testet tabu övezi szexuális értelemben. Sok-sok tévhit még mindig makacsul tartja magát. Ez annak a rendkívül sok időnek köszönhető, amit úgy töltött az emberiség, hogy valójában nem akarta megismerni a szexualitást, a kialakult társadalmi és egyházi elvárásoknak kellett megfelelnie.

Ma még mindig sokszor előfordul, hogy a női testet tárgyiasítva látjuk – elég csak a reklámokra, a közösségi médiafelületeken megjelenő tartalmakra gondolni. Tabunak számít még mindig a nyílt kommunikáció a menstruációval, a női szexuális szabadsággal, a nők saját testükhöz való jogával kapcsolatban.

Való igaz, hogy már több feminista közösség, mozgalom igyekszik változtatni a berögződött hozzáálláson, még mindig alig merünk beszélni saját szexualitásunkról, annak történetét pedig csak kevesen ismerik.

Cikksorozatunk következő részeiben fellebbentjük a fátylat a női orgazmussal kapcsolatos hiedelmekről, a nők szexuális elnyomásának történetéről és arról, hogyan nyílik fel lassan a szemünk a saját testünk megbecsülésével kapcsolatban.

 

Kovács-Hain Zsuzsa

 


Ennél kínosabb már nem is lehetne
Ennél kínosabb már nem is lehetne
7 félrevezető tévhit a szexualitásról, amiket lehet, hogy még te is igaznak gondoltál
7 félrevezető tévhit a szexualitásról, amiket lehet, hogy még te is igaznak gondoltál
Ha szereted, nem láncolhatod magadhoz!
Ha szereted, nem láncolhatod magadhoz!
Maradjunk barátok!
Maradjunk barátok!
Online Nőgyógyászati Tanácsadás
Online Nőgyógyászati Tanácsadás
Ha beszélgetni szeretnél, szerelemről, szexről, vagy épp valami olyasmibe ugrottál fejest, ami esetleg még korai volt, ne habozz, mindenre van megoldás!
SZERELEM | SZEXUALITÁS | FOGAMZÁSGÁTLÁS
impresszum | adatvédelmi nyilatkozat | felhasználási feltételek | mellékhatás bejelentés

Impresszum

Az IntimZóna weboldalt a Richter Gedeon Nyrt. üzemelteti. A portál szerkesztését és karbantartását a HealthLinePR-Med Kommunikációs Ügynökség végzi a Richter Gedeon Nyrt. megbízásából.

Portál üzemeltetője

Richter Gedeon Nyrt.
Székhely: 1103 Budapest, Gyömrői út 19-21.
Cg.: 01-10-040944 (Cégbíróság: Fővárosi Bíróság)
Adószám: 10484878-2-44

Portál szerkesztője, karbantartója

HealthLinePR-Med Kommunikációs Ügynökség
Székhely: 1037 Budapest, Montevideo utca 7.
Email: Ez az e-mail-cím a szpemrobotok elleni védelem alatt áll. Megtekintéséhez engedélyeznie kell a JavaScript használatát.

Főszerkesztő: Örkényi Gabriella
Szerkesztőségi főmunkatárs: Kovács –Hain Zsuzsanna
Munkatársak: Balogh Ferenc, Dr. Jármi Hilda, Földi Miklós, Frank Róbert, Haris Éva, Kapuvári Tamás, Ligeti Anna, Molnár Miklós, Serbán Richárd, Szarvas Zoltán, Tarjáni Rita, Tóth Anna, Vémi Zoltán

Kapcsolat:

Richter Gedeon Nyrt.
https://www.gedeonrichter.com//hu-hu/kapcsolat
Hatóság: OGYÉI

A weboldal nőgyógyászati szakmai tartalmát lektorálta: Dr. Farkas Erika nőgyógyász szakorvos

Amennyiben egy gyógyszerrel kapcsolatban mellékhatást vagy minőségi reklamációt szeretne bejelenteni, a következő lehetőségek bármelyikén megteheti:

Tel: +36 1 505 7032

Vagy az alábbi felületen:

https://www.gedeonrichter.com//hu-hu/kapcsolat

illetve a következő e-mail-címek bármelyikén:
Ez az e-mail-cím a szpemrobotok elleni védelem alatt áll. Megtekintéséhez engedélyeznie kell a JavaScript használatát.