intimzona információ

Hogy mindent egy helyen megtalálj, ami a szerelemmel, szexszel, intimitással, és főleg a fogamzásgátlással kapcsolatban érdekelhet. Olvass bennünket, sok tippet, érdekes cikket találhatsz az oldalunkon. Oszd meg velünk tapasztalataidat, vagy kérdezz szakértőinktől. Tarts velünk, s kövess minket az IntimZóna Facebook oldalán is.

Mindent a cikluskontrollról – Az életkorod befolyásolja a ciklusod

Mindent a cikluskontrollról – Az életkorod befolyásolja a ciklusod

Ha zavart tapasztalsz a menstruációddal kapcsolatban, még nem feltétlenül kell megijedned, hiszen ez akár normális is lehet. A vérzészavar – ami nem egy-két kimaradt menstruációt jelent – komoly probléma, amelynek a hátterében hormonproblémák vagy súlyosabb betegségek is állhatnak. A cikluskontroll témaköréről, valamint a vérzészavarokról Dr. Fekete Mihály szülész-nőgyógyász szakorvossal beszélgettünk.

dr-fekete-mihaly
    Dr. Fekete Mihály

Először is tisztázzuk, mit is jelent az, hogy cikluszavar. Fontos lenne minden nőnek tudnia, hogy mit takar, ha egy ciklus kóros, nem normális.

Amikor egy tinédzsernek megjön a menstruációja, akár négy évbe is telhet, hogy a szervezete, a teste „megtanulja”, mi a dolga, hogyan működik a ciklus. Ezért, ha egy tininek rendszertelen a ciklusa, nem kell feltétlenül aggódni, ez normális is lehet. Náluk még nem rajzolódik ki azonnal, milyen hosszú lesz a ciklusuk. A fiataloknál a vérzészavar hátterében általában hormonális okok állnak.

Az érett hölgyek esetében már látható, hogy milyen hosszú az átlagos ciklus. Normál esetben ez 21-35 nap közötti. Amely ennél rövidebb vagy hosszabb, az kórosnak mondható. A normális vérzési időnek, vagyis a menstruáció hosszának 10 napon belül kell lennie, így az sem normális, ha a vérzés ennél hosszabb ideig tart. A vérzés erősségét is figyelembe kell venni. Azzal semmi baj sincs, ha az első két-három napban kissé erősebb a vérzés, azonban ha ez elhúzódik vagy rendszeressé válik, orvoshoz kell fordulni, mert ez is vérzészavarnak minősül, és fontos kivizsgálni a hátterét. Vérzészavar a változókorban is jelentkezhet, ennek rendszerint hormonális okai vannak. Menopauza után minden vérzés kórosnak számít, ezért ilyenkor minden esetben kell szövettani tisztázás.

Ha tehát a menstruáció 21 napnál rövidebb időközönként jelentkezik, vagy 35 napnál hosszabb időközönként, esetleg a vérzés 10 napnál tovább tart, nagyon fontos egy szövettani tisztázást végezni. Ezzel derülhet ki ugyanis, ha van a háttérben valamilyen súlyosabb ok, például daganatos megbetegedés, mióma, polip, stb. Az elhúzódó ciklus PCOS-ra utal. Nagyon gyakori, hogy valaki sokáig, akár egy évig sem menstruál.

cikluskontroll2

Milyen megoldást javasolhat a nőgyógyász szakorvos vérzészavar esetén?

Ahogy említettem, abban az esetben, ha nem hormonális eredetű a probléma, akkor szükség van egy egészségügyi küretre, ami szövettani szempontból tisztázza az okot. A hormonális okokra egy egyszerű vérvétellel fényt lehet deríteni, így ha ezt kizártuk, és a vérzészavar fennáll, akkor célszerű a szövettani tisztázás. Ha az ok hormonális – a fiataloknál általában az –, akkor ki kell várni, amíg beáll a ciklus, esetleg erre rá lehet segíteni hormonális fogamzásgátló tablettával. Érettebb pácienseknél is előfordul, hogy a szervezetnek újra kell tanulnia bizonyos folyamatokat. Ilyenkor ezt a „tanulási folyamatot” segíteni tudjuk azzal, hogy a hölgy rövid ideig, mondjuk három hónapig szed fogamzásgátló tablettát, majd abbahagyja azt, ha úgy akarja, de persze szedheti tovább is.

Nagyon sokat számít az életmód, a mozgás. A futás például kifejezetten jót tesz a normál ciklus fenntartásának. Tudni kell azonban, hogy az extrém fizikai terhelés, a stressz, különböző lelki traumák, sőt még a Covid is befolyásolják a női ciklust, megzavarhatják a vérzést.

Mi a tapasztalata, a nők gyorsan orvoshoz fordulnak ezzel a problémával, vagy elodázzák a dolgot?

Mivel nem egyformák a páciensek, vannak, akik kivárnak, de általában gyorsan hozzám fordulnak a problémájukkal, így időben tudunk lépni, és megtalálni a megfelelő megoldást.

cikluskontroll1

Ha valaki esetleg fogamzásgátló használata mellett tapasztal vérzést, mit lehet tanácsolni?

Ha hormonális fogamzásgátlót szed a hölgy, előfordulhat, hogy az adott tabletta hormonszintje túl alacsony, így váltani kell magasabb ösztrogén tartalmú készítményre. Előfordulhat, hogy a tabletta nem megfelelő, így másikra kell átállni. Akár 3-4 tablettát is ki lehet próbálni, mire meglesz a leginkább megfelelő. Szerencse, hogy tényleg van, miből válogatni, és nemcsak tabletták közül, hanem egyéb hormonális módszerek közül is.

 

Kovács-Hain Zsuzsa

 

 


Nem kell a szex!
Nem kell a szex!
5 gyakori indok, amiért a pasik félrelépnek
5 gyakori indok, amiért a pasik félrelépnek
Nem KELL férjhez menni!
Nem KELL férjhez menni!
Úgy beszélj, hogy meg is értselek!
Úgy beszélj, hogy meg is értselek!
Online Nőgyógyászati Tanácsadás
Online Nőgyógyászati Tanácsadás
Ha beszélgetni szeretnél, szerelemről, szexről, vagy épp valami olyasmibe ugrottál fejest, ami esetleg még korai volt, ne habozz, mindenre van megoldás!
SZERELEM | SZEXUALITÁS | FOGAMZÁSGÁTLÁS
impresszum | adatvédelmi nyilatkozat | felhasználási feltételek | mellékhatás bejelentés

Impresszum

Az IntimZóna weboldalt a Richter Gedeon Nyrt. üzemelteti. A portál szerkesztését és karbantartását a HealthLinePR-Med Kommunikációs Ügynökség végzi a Richter Gedeon Nyrt. megbízásából.

Portál üzemeltetője

Richter Gedeon Nyrt.
Székhely: 1103 Budapest, Gyömrői út 19-21.
Cg.: 01-10-040944 (Cégbíróság: Fővárosi Bíróság)
Adószám: 10484878-2-44

Portál szerkesztője, karbantartója

HealthLinePR-Med Kommunikációs Ügynökség
Székhely: 1037 Budapest, Montevideo utca 7.
Email: Ez az e-mail-cím a szpemrobotok elleni védelem alatt áll. Megtekintéséhez engedélyeznie kell a JavaScript használatát.

Főszerkesztő: Örkényi Gabriella
Szerkesztőségi főmunkatárs: Kovács –Hain Zsuzsanna
Munkatársak: Balogh Ferenc, Dr. Jármi Hilda, Földi Miklós, Frank Róbert, Haris Éva, Kapuvári Tamás, Ligeti Anna, Molnár Miklós, Serbán Richárd, Szarvas Zoltán, Tarjáni Rita, Tóth Anna, Vémi Zoltán

Kapcsolat:

Richter Gedeon Nyrt.
https://www.gedeonrichter.com//hu-hu/kapcsolat
Hatóság: OGYÉI

A weboldal nőgyógyászati szakmai tartalmát lektorálta: Dr. Farkas Erika nőgyógyász szakorvos

Amennyiben egy gyógyszerrel kapcsolatban mellékhatást vagy minőségi reklamációt szeretne bejelenteni, a következő lehetőségek bármelyikén megteheti:

Tel: +36 1 505 7032

Vagy az alábbi felületen:

https://www.gedeonrichter.com//hu-hu/kapcsolat

illetve a következő e-mail-címek bármelyikén:
Ez az e-mail-cím a szpemrobotok elleni védelem alatt áll. Megtekintéséhez engedélyeznie kell a JavaScript használatát.