intimzona információ

Hogy mindent egy helyen megtalálj, ami a szerelemmel, szexszel, intimitással, és főleg a fogamzásgátlással kapcsolatban érdekelhet. Olvass bennünket, sok tippet, érdekes cikket találhatsz az oldalunkon. Oszd meg velünk tapasztalataidat, vagy kérdezz szakértőinktől. Tarts velünk, s kövess minket az IntimZóna Facebook oldalán is.

Kisokos lányoknak – Ezekről neked is feltétlenül tudnod kell!

Kisokos lányoknak – Ezekről neked is feltétlenül tudnod kell!

Ugye neked is sokszor szükséged lenne egy fogalomtárra az élet dolgaival kapcsolatban? Most összeállítottunk egy kisokost, összefoglalva a legfontosabb tudnivalókat, amelyek a nőket érintik.

Női ciklus

A szakirodalom azt mondja, hogy a menstruációs ciklus általában 21-35 napos. A ciklus első napja megegyezik a menstruációs vérzés első napjával. Ettől számítva úgy a 12-14. nap környékén lökődik ki a petesejt a petefészekből. Ez az ovuláció. A petesejt kilökődése és a vérzés megindulása között körülbelül 10-16 nap telik el. Maga a menstruáció 4-7 napig tart általában. Az első egy-két napban gyengébb vérzést és enyhe görcsöket tapasztalhatsz, majd a vérzés erősebb lesz, ahogy a fájdalom is erősödhet, az utolsó két napban általában megint kevesebb a menstruációs vér mennyisége. A fájdalom nagyon egyedi, minden nő másképp tapasztalja menstruáció közben. A nagyon erős görcsök viszont nem jeleznek jót, érdemes vele orvoshoz fordulni. Ha ezektől számoktól komoly eltérést tapasztalsz pozitív vagy negatív irányba, vagyis a ciklusod 21 napnál rövidebb vagy 35 napnál hosszabb, előfordulhat, hogy valami nem jól működik. Természetesen a kamaszkor kivételt jelent, hiszen akkor még nagyon rendszertelen a női ciklus.

„Tinikorban még nem alakult ki a kiegyensúlyozott menstruációs ciklus, rendszertelen a vérzés, ezért nagyon körültekintőnek kell lenni a fogamzásgátló kiválasztásánál. Én a 20 év alatti pácienseim esetében a legalacsonyabb hormontartalmú fogamzásgátló tablettával indítok. A fiatal szervezet számára ez a legmegfelelőbb. Ezek kombinált készítmények, vagyis progeszteront és ösztrogént is tartalmaznak.” (Dr. Fekete Mihály szülész-nőgyógyász szakorvos)

Hormonális fogamzásgátlás

A mai nők nagyon szerencsések, ugyanis a fogamzásgátlás már személyre szabott, mindenki megtalálhatja a neki leginkább megfelelő módszert. A hormonális módszerek nagyon népszerűek, hiszen ma már alacsony hormontartalom mellett érik el a kívánt hatást. Választhatsz hormonális fogamzásgátló tablettát, ezen belül kombinált készítményt, egykomponensű tablettát, vagyis minipillt, hüvelygyűrűt, méhen belüli gyógyszerleadó rendszert (ismertebb nevén spirált), fogamzásgátló tapaszt. A legfontosabb azonban, hogy kérd ki a nőgyógyászod tanácsát a választásnál.

„Fontos, hogy a hosszú távú fogamzásgátló módszer alkalmazása előtt részletes laborvizsgálatra, májfunkció és trombózishajlam-vizsgálatra kerüljön sor. Emellett kiemelkedő jelentőségű a rákszűrés, e nélkül nem szabad belekezdeni semmibe. A másik lényeges dolog, hogy a fogamzásgátló anyagok nincsenek barátságban a dohányzással. A fogamzásgátlók együttes használata a dohányzással 15-20-szoros kockázatot jelentenek a méhnyakrákra.” (Dr. Mosonyi Attila szülész-nőgyógyász szakorvos)

kisokos-lanyoknak2

Sürgősségi fogamzásgátlás

Bármennyire is tudatos vagy, előfordulhat, hogy valami miatt mégsem védekeztek. A baba gondolata még túl korai, vagy nem érzed magad elég érettnek ehhez, vagy az életed most egészen más irányba tart. A sürgősségi fogamzásgátlás nem ördögtől való dolog, csak ismerni kell a lehetőségeidet. A nem kívánt terhesség megelőzésére 72 illetve 120 órán belül alkalmazható úgynevezett sürgősségi fogamzásgátló tabletta. Megfelelő időn belül alkalmazva, hormonálisan gátolja vagy késlelteti az ovulációt (petesejt kilökődését), megakadályozza a fogamzást és a beágyazódást.

„Abban az esetben, ha valamilyen okból mégis sürgősségi fogamzásgátlásra van szükség, akkor nem szabad szégyellni a lehető leghamarabb orvosi segítséget kérni. Ha esemény utáni tabletta bevétele után nem érkezik időben a menzesz, minél előbb orvoshoz kell fordulni. Az esemény utáni tabletta egy sürgősségi fogamzásgátló módszer, melynek gyakori alkalmazása nem javasolt, mivel alkalmanként nagyobb mennyiségű hormonbevitelt jelent.” (Dr. Lőrincz Judit szülész-nőgyógyász szakorvos)  

PCOS

Egyszerű mozaikszó, ami a policisztás ovárium szindrómát takarja. Az ovárium szó petefészket jelent, a policisztás pedig arra utal, hogy több ciszta található egy helyen. Valójában nemcsak a petefészket érinti ez a tünetegyüttes, hanem a hormonháztartás egészére hatással van. Nagyon gyakori, rengetegen szenvednek tőle. Ez a betegség a meddőség egyik leggyakoribb oka, valamint a fogamzóképes korban lévő nők leggyakoribb endokrin problémája. Gyanakodhatsz rá, ha ezek közül előfordul nálad valamelyik vagy több tünet:

  • Rendszertelen a menstruációd vagy egyáltalán nem menstruálsz
  • Pattanásos vagy aknés a bőröd
  • Nem sikerül teherbe esned
  • Megnövekszik a szőrzet az arcodon és a testeden
  • Hullik a hajad
  • Súlyproblémákkal, elhízással küzdesz

„Ha a várandósság nem szerepel az elérendő célok között, akkor a tünetek kezelésére szóba jönnek a hormonális fogamzásgátlók. Itt a kombinált tabletták, a bőrre helyezhető tapasz és a hüvelygyűrű alkalmazható leginkább. Hatékonyak a fokozott szőrnövekedés és a pattanások kezelésében, mivel mérséklik az androgének termelését. A havi megvonásos vérzés kiváltásával védik a méhnyálkahártyát a túlburjánzástól, ezáltal csökkentik a daganatok kockázatát. Utóbbi célból alkalmazható méhen belüli hormonleadó eszköz is.” (Dr. Rencsi Márta szülész-nőgyógyász szakorvos)

PMS

A premenstruációs szindróma egy tünetegyüttes, ami 7-10 nappal előzi meg a menstruációt. A vérzés kezdete utáni 1-2 napban megszűnnek a tünetek. A nők nagy része ismeri ezeket a tüneteket, legtöbben találkozunk velük életünk során. Jelentkezhetnek alhasi görcsök, mellfeszülés, fájdalmak az egész testben, sőt, akár még a súlyod is gyarapodhat egy-két kilóval. Nemcsak testi, hanem pszichés tünetek is jelentkezhetnek: ingerlékenység, hangulatingadozások, szorongás, változhat a libidó is. A női ciklus irányítója két hormon, az ösztrogén és a progeszteron, termelődésüket az agy szabályozza, ahogy az egyensúlyra is az agy ügyel. A PMS-re jellemző tünetek akkor jelentkeznek, ha ez az egyensúly megbomlik. Állhat a háttérben a prolaktinszint emelkedése, de a mozgás hiánya, a nem megfelelő étkezés, a kevés folyadékfogyasztás és a stressz is.

„A peteéréssel nem járó ciklusok esetén – például fogamzásgátló szedése esetén –sokkal ritkábban jelennek meg a testi tünetek. A leghatékonyabbak az egyfázisú fogamzásgátlók, minden tabletta ugyanannyi hatóanyagot tartalmaz. A drospirenon tartalmú tabletták további jótékony hatását mutatták ki, feltehetően az enyhe vízhajtó hatás miatt.” (Dr. Gyovai Gabriella, szülész-nőgyógyász szakorvos, szexuális medicina szakember)

HPV

A humán papillómavírus magas kockázatú törzsei szerepet játszhatnak a hámeredetű ráktípusok kialakulásában. Ilyen ráktípus a méhnyakrák is, egyértelműen kimutatható a kapcsolat a daganat és a vírus jelenléte között. Létezik ellene védőoltás, amely ma az egyetlen lehetőség arra, hogy a méhnyakrákot megelőzzük.

„Ausztráliában már 2007 óta oltanak, az átoltottság 70% körüli. A HPV előfordulási valószínűsége 95%-kal csökkent. A nemi szervi szemölcsök, amelyek szintén a HPV számlájára írhatók, az oltott populációban 95-100%-kal csökkentek. A HPV 16 és 18-hoz köthető rák kialakulásában 96%-os a csökkenés. Ez drámai javulás! Egyértelműen bebizonyosodott hát, hogy az oltás szinte nullára redukálta a HPV előfordulását. Hogy egy európai példát is említsek: a finneknél a méhnyakrák előfordulása 100%-kal csökkent az oltott populációban a nem oltotthoz képest.  Fontos azonban, hogy 17 éves kor előtt kapják meg az oltást a fiatalok, mert ezzel lehet populációszinten jelentősen csökkenteni a HPV-vel összefüggő rák kialakulási kockázatát.” (Dr. Koiss Róbert, nőgyógyász-onkológus, HPV specialista)

 

Kovács-Hain Zsuzsa


„Szerelmes lettem, de tudtam, hogy nem szabad”
„Szerelmes lettem, de tudtam, hogy nem szabad”
Milyen a vércsoportod? Megtudhatod, milyen vagy az ágyban!
Milyen a vércsoportod? Megtudhatod, milyen vagy az ágyban!
Barátság extrákkal
Barátság extrákkal
Ezekre (is) jó az orgazmus a nőknek
Ezekre (is) jó az orgazmus a nőknek
Online Nőgyógyászati Tanácsadás
Online Nőgyógyászati Tanácsadás
Ha beszélgetni szeretnél, szerelemről, szexről, vagy épp valami olyasmibe ugrottál fejest, ami esetleg még korai volt, ne habozz, mindenre van megoldás!
SZERELEM | SZEXUALITÁS | FOGAMZÁSGÁTLÁS
impresszum | adatvédelmi nyilatkozat | felhasználási feltételek | mellékhatás bejelentés

Impresszum

Az IntimZóna weboldalt a Richter Gedeon Nyrt. üzemelteti. A portál szerkesztését és karbantartását a HealthLinePR-Med Kommunikációs Ügynökség végzi a Richter Gedeon Nyrt. megbízásából.

Portál üzemeltetője

Richter Gedeon Nyrt.
Székhely: 1103 Budapest, Gyömrői út 19-21.
Cg.: 01-10-040944 (Cégbíróság: Fővárosi Bíróság)
Adószám: 10484878-2-44

Portál szerkesztője, karbantartója

HealthLinePR-Med Kommunikációs Ügynökség
Székhely: 1037 Budapest, Montevideo utca 7.
Email: Ez az e-mail-cím a szpemrobotok elleni védelem alatt áll. Megtekintéséhez engedélyeznie kell a JavaScript használatát.

Főszerkesztő: Örkényi Gabriella
Szerkesztőségi főmunkatárs: Kovács –Hain Zsuzsanna
Munkatársak: Balogh Ferenc, Dr. Jármi Hilda, Földi Miklós, Frank Róbert, Haris Éva, Kapuvári Tamás, Ligeti Anna, Molnár Miklós, Serbán Richárd, Szarvas Zoltán, Tarjáni Rita, Tóth Anna, Vémi Zoltán

Kapcsolat:

Richter Gedeon Nyrt.
https://www.gedeonrichter.com//hu-hu/kapcsolat
Hatóság: OGYÉI

A weboldal nőgyógyászati szakmai tartalmát lektorálta: Dr. Farkas Erika nőgyógyász szakorvos

Amennyiben egy gyógyszerrel kapcsolatban mellékhatást vagy minőségi reklamációt szeretne bejelenteni, a következő lehetőségek bármelyikén megteheti:

Tel: +36 1 505 7032

Vagy az alábbi felületen:

https://www.gedeonrichter.com//hu-hu/kapcsolat

illetve a következő e-mail-címek bármelyikén:
Ez az e-mail-cím a szpemrobotok elleni védelem alatt áll. Megtekintéséhez engedélyeznie kell a JavaScript használatát.