intimzona információ

Hogy mindent egy helyen megtalálj, ami a szerelemmel, szexszel, intimitással, és főleg a fogamzásgátlással kapcsolatban érdekelhet. Olvass bennünket, sok tippet, érdekes cikket találhatsz az oldalunkon. Oszd meg velünk tapasztalataidat, vagy kérdezz szakértőinktől. Tarts velünk, s kövess minket az IntimZóna Facebook oldalán is.

Ismerd meg a tested! – Így kerülhetsz szinkronba a ciklusoddal

Ismerd meg a tested! – Így kerülhetsz szinkronba a ciklusoddal

Nőnek lenni nem könnyű, ugyanakkor nagyon felemelő és csodálatos, hogy a testünk (és a lelkünk) minden hónapban megújul. A fizikai tüneteken túl nagyon sok mindent befolyásol a női ciklus, vagyis a bennünk zajló hormonális változások.

Befolyásolja a hangulatunkat is

A női ciklus során végbemenő hormonális változások komoly hatással vannak a hangulatunkra is. Sokan a menstruáció ideje alatt házisárkánnyá változnak, megannyi vicc ihletője ez az időszak. Emellett a ciklusunk során változnak, váltakoznak az érzelmeink és még a kreativitásunk is. Sokszor lehetünk fáradtak, vagy akár jobban pöröghetünk. A szexuális életünkre is hatással van, hiszen egyszer jobban, máskor kevésbé vagy egyáltalán nem kívánjuk a szexet.

Így kerülhetsz szinkronba a ciklusoddal – mi az az infradián és cirkadián ritmus?

Infradián ritmusnak nevezzük a nők egyik belső óráját, ami egy 28 napos ciklus keretén belül szabályozza a menstruációt. Ezen kívül a szervezetedre óriási hatást gyakorol az agy, az anyagcsere, az immunrendszer, a mikrobiom, a stresszválasz-rendszer és a szaporító rendszer szintjén is.

A másik biológiai óránk az ún. cirkadián ritmus, ami 24 órát ölel fel, ez szabályozza azt, hogy mikor alszol és mikor vagy ébren.

De maradjunk most az infradián ritmusnál! Vajon hogyan hat a testedre? Gondoltad volna, hogy egy hónap alatt komoly változást idéz elő az agyad kémiai folyamataiban? Egészen pontosan 25%-ban változtatja meg azokat. Semmi sem történik véletlenszerűen. Az anyagcseréd is egy rendszer szerint gyorsul és lassul. Érdemes ezt figyelned, és ehhez igazítanod a táplálkozást és a mozgást  is. Az infradián ciklusod során a hormonok szintje is változik, van, hogy a stresszhormon-szint magasabb, ilyenkor tartózkodni kell az intenzív, megterhelő mozgásformáktól, hogy a szervezetednek legyen ideje feldolgozni azt.

Bizonyára te is érezted már, hogy egy hónapon belül folyamatos változásban vagy. Egyszer fáradtnak érzed magad, máskor egy magas hegyet is képes volnál megmászni, egyszer csak sírsz mindenen, máskor vidám a hangulatod. Észreveheted, hogy még a tested illata is változó, vagy akár az emésztésedben tapasztalhatsz a szokásostól eltérő dolgokat. A szervezeted funkcióira nagyban kihatnak a hormonok, így azok folytonos változásai megviselhetnek a ciklusod során. Szerencsére képesek vagyunk arra, hogy az életmódunkat a ciklushoz igazítsuk, így sokkal könnyebben vesszük az akadályokat. Fontos, hogy tudd, milyen szakaszai vannak a ciklusodnak, és hogyan változnak közben a hormonjaid. Ezután már gyerekjáték, hogy az életmódodat, vagyis azt, hogy milyen sportot űzöl, mikor mit eszel, mikor mész társaságba, mikor csendesedsz el a ciklusod változásaihoz igazítsd. Ez a kulcsa annak, hogy a kontroll a te kezedben legyen.

A női ciklus változásai, szakaszai

A testünk működése egy összehangolt rendszeren alapszik. Egészséges működésünk a hormonok váltakozásán múlik. A női ciklus szakaszai mindenkinél ugyanúgy zajlanak, mégis mindannyian másképp éljük meg az egyes időszakokat. Emlékszem, amikor az iskolában először tartottak szexuális felvilágosítást, még nagyon gyerekcipőben járt ez az egész. Akkor hallottam először arról, hogy a menstruáción kívül sok minden más zajlik a testemben. A tüszőrepedés és a hormonok egyensúlya, a progeszteron és az ösztrogén nagy újdonságként hangzott számomra. Akkor még az internet csak kialakulóban volt, nem is mindenkinek volt számítógépe, sokan magazinokból tájékozódtak arról, mi is történik a ciklusunk alatt a testünkben.

A szüleim azonban fontosnak tartották, hogy jól ismerjem a testem működését. Ennek köszönhetően kerülhetünk ugyanis közelebb ahhoz, hogy tisztában legyünk a nőiségükkel, megismerjük azt, hogy mi a női egészség, és hogyan tartsuk karban azt.

Egy nő akkor kerülhet igazán harmóniába a testével, ha pontosan ismeri annak működését. Ez azonban nem olyan egyszerű feladat. Lássuk, mit is kell tudni a ciklusról dióhéjban!

A normál női ciklus átlagosan 28 napos. A 21-35 napos ciklust is még elfogadhatónak tartják a szakemberek, azonban az ennél rövidebb vagy hosszabb ciklus már valamilyen problémát jelezhet. A változások, amelyek lezajlanak ez idő alatt, nagyon jellegzetesek. Váltakoznak a hormonok szintjei, a méh nyálkahártyájának összetétele, a petefészek „munkaképessége”, sőt, még a testhőnk is.

ismerd-meg-a-tested-igy-kerulhetsz-szinkronba-a-ciklusoddal2

A ciklusunk szakaszokra oszlik, amelyek mindenkinél nagyjából hasonlóak.

1. A menstruáció

A menzeszed első napja a ciklusod első napja is egyben. Az egész általában 3-5 napot vesz igénybe, de persze lehet ennél hosszabb vagy kicsit rövidebb is. Abban az esetben, ha a petesejt nem termékenyül meg, a hormonok – pontosabban a progeszteron – termelődése csökken, és a méh nyálkahártyája leválik. Ez vérzéssel távozik a testedből. Ilyenkor sokkal érzékenyebb lehetsz a külső hatásokra, a fájdalomra is, hiszen a szervezeted nagy munkában van. Figyelj a testedre, lassulj le kicsit és tartózkodj a nagy fizikai terheléstől is. A szervezet munkáját a táplálkozásoddal is segítheted, fogyassz több vastartalmú ételt. A fájdalom csökkentése érdekében használd ki az intim pillanatokat, szexelj bátran, ha az esik jól, hiszen ilyenkor a szervezet oxitocint termel, ez a hormon pedig csökkenti a fájdalmat.

2. A follikuláris szakasz

A ciklus 6. napján a nyugalmat felváltja a nyüzsgés, ha egyszerűen akarok fogalmazni. Ez azt jelenti, hogy egyre több lesz az energiád, és a kedved is jobb és jobb. Azért hívjuk follikuláris szakasznak ezt az időszakot, ami a ciklusod 12. napjáig tart nagyjából, mert termelődni kezd a follikulus-stimuláló hormon, vagyis a tüszőstimuláló hormon. Ez támogatja a tüszőérést. A szervezetedben emelkedni kezd az ösztrogén szintje, és érdekes módon a tesztoszteroné is. Ez utóbbit talán férfihormonként ismered, de a női szervezetben is jelen van, és fontos szerepet tölt be. Ez a két hormon ad egyre több energiát számodra. Észreveheted, hogy jobban vágysz nagyobb társaságba, nyitottabbá válsz és egyre magabiztosabb leszel. A táplálkozásod legyen könnyű, fogyassz több nyers zöldséget ilyenkor, hiszen az étvágyad csökken, nem is kívánsz majd nehezebb, fűszeres ételeket. A mozgásban most már szívesen veszi a szervezeted a keményebb edzéseket is, mivel könnyebben regenerálódik ezek után. Ez az időszak a szexnek is kedvez, hiszen egyre több a méhnyaknyák, ami elősegíti a hüvely nedvesedését. A libidód is az egekbe szökhet, úgyhogy ez mindenképp egy win win helyzet.

3. Az ovuláció

Ebben a szakaszban, amely a ciklus legrövidebb szakasza (a 13. napon kezdődik, és kb. két nap múlva be is fejeződik) történik a tüszőrepedés, vagyis az ovuláció. Ekkor vannak a hormonjaid a csúcson, a legjobb az energiaszinted és még a libidód is majd’ szétrobbant téged. Az ösztrogén és a tesztoszteron emelkedik, és amikor már a legmagasabb szinten vannak, megkezdődik a luteinizáló hormon, vagyis a sárgatest-hormon szintjének drasztikus emelkedése. Ennek a folyamatnak a következtében megreped a tüsző, létrejön az ovuláció, és az érett petesejt kilökődik a petevezetékbe. Ez a petesejt egy nagy útra indul a méh felé. Ekkor 12-14 órán át megtermékenyíthető, ha ez nem történik meg, akkor a petesejt felszívódik. Ezt az időszakot kell tehát minél jobban eltalálni, ha babát szeretnétek. Ezt a libidó és a test működése is elősegíti, hiszen sosem látott szintre emelkednek az érzékeink, az orgazmus is ebben az időszakban a legintenzívebb. Jobban is vágyunk a szexre, de más társas kapcsolatok is ilyenkor kerülnek leginkább előtérbe. A táplálkozásodban most fontos szerep jut az egészséges szénhidrátoknak, ugyanakkor nagyon kell figyelned arra, hogy megfelelő mennyiségű folyadékot fogyassz (ez persze máskor is nagyon fontos). Az antioxidánsok is szerephez jutnak, fogyassz belőlük minél többet. Mivel ebben a szakaszban bír a testünk a legtöbbet, nyugodtan hozd ki belőle a maximumot sportolás közben.

4. A luteális szakasz

A pörgést lelassulás követi a ciklus 16. napjától kezdve. Ez a ciklusod végső, záró szakasza, ami a 28. napig tart. Úgy érezheted, hogy csökken az energiád, sokkal inkább szeretnél magaddal foglalkozni, befelé figyelni. A hormonjaid is ezt támogatják, hiszen a tüsző átalakul sárgatestté, ennek köszönhetően a méhnyaknyák sűrűsödik. Ez a megtermékenyített petesejt beágyazódását segíti. A hormonjaid csökkenő tendenciát mutatnak. Fáradékonyabbnak érezheted magad a szokásosnál, álmosabb lehetsz és a mozgás kevésbé esik jól. Hangulatingadozásaid lehetnek, kívánós lehetsz. Ennek ellenére a táplálkozásban most óvatosabbnak kell lenned, figyelned kell az egészséges vércukorszintre és a vitaminok, ásványi anyagok megfelelő bevitelére is, kiváltképp a B-vitaminok a kalcium és a magnézium fontos.

A ciklusod megismerésével kontroll alatt tarthatod a tested, figyelve annak változásait. Ha tisztában vagy azzal, mi, hogyan működik, a legtöbbet adhatod a testednek, amit bizonyosan meg is hálál majd.

 

Tarjáni Rita


Valódi férfit szeretnél? Így ismerd fel – 11 biztos jel, hogy nem anyuci pici fiával van dolgod
Valódi férfit szeretnél? Így ismerd fel – 11 biztos jel, hogy nem anyuci pici fiával van dolgod
Mit mesél a simogatás? – Amikor a kéz többet mond, mint a szavak
Mit mesél a simogatás? – Amikor a kéz többet mond, mint a szavak
Ezeket utáljuk mi férfiak az ágyban – 5 ilyen dolog is van
Ezeket utáljuk mi férfiak az ágyban – 5 ilyen dolog is van
Szenvedély és közelség helyett csend – a társas magány valósága
Szenvedély és közelség helyett csend – a társas magány valósága
Online Nőgyógyászati Tanácsadás
Online Nőgyógyászati Tanácsadás
Ha beszélgetni szeretnél, szerelemről, szexről, vagy épp valami olyasmibe ugrottál fejest, ami esetleg még korai volt, ne habozz, mindenre van megoldás!
SZERELEM | SZEXUALITÁS | FOGAMZÁSGÁTLÁS
impresszum | adatvédelmi nyilatkozat | felhasználási feltételek | mellékhatás bejelentés

Impresszum

Az IntimZóna weboldalt a Richter Gedeon Nyrt. üzemelteti. A portál szerkesztését és karbantartását a HealthLinePR-Med Kommunikációs Ügynökség végzi a Richter Gedeon Nyrt. megbízásából.

Portál üzemeltetője

Richter Gedeon Nyrt.
Székhely: 1103 Budapest, Gyömrői út 19-21.
Cg.: 01-10-040944 (Cégbíróság: Fővárosi Bíróság)
Adószám: 10484878-2-44

Portál szerkesztője, karbantartója

HealthLinePR-Med Kommunikációs Ügynökség
Székhely: 1037 Budapest, Montevideo utca 7.
Email: Ez az e-mail-cím a szpemrobotok elleni védelem alatt áll. Megtekintéséhez engedélyeznie kell a JavaScript használatát.

Főszerkesztő: Örkényi Gabriella
Szerkesztőségi főmunkatárs: Kovács –Hain Zsuzsanna
Munkatársak: Balogh Ferenc, Dr. Jármi Hilda, Földi Miklós, Frank Róbert, Haris Éva, Ligeti Anna, Molnár Miklós, Serbán Richárd, Szarvas Zoltán, Tarjáni Rita, Tóth Anna, Vémi Zoltán

Kapcsolat:

Richter Gedeon Nyrt.
https://www.gedeonrichter.com//hu-hu/kapcsolat
Hatóság: OGYÉI

A weboldal nőgyógyászati szakmai tartalmát lektorálta: Dr. Farkas Erika nőgyógyász szakorvos

Képek forrása: 123RF Hungary, Freepik Company

Amennyiben egy gyógyszerrel kapcsolatban mellékhatást vagy minőségi reklamációt szeretne bejelenteni, a következő lehetőségek bármelyikén megteheti:

Tel: +36 1 505 7032

Vagy az alábbi felületen:

https://www.gedeonrichter.com//hu-hu/kapcsolat

illetve a következő e-mail-címek bármelyikén:
Ez az e-mail-cím a szpemrobotok elleni védelem alatt áll. Megtekintéséhez engedélyeznie kell a JavaScript használatát.