intimzona információ

Hogy mindent egy helyen megtalálj, ami a szerelemmel, szexszel, intimitással, és főleg a fogamzásgátlással kapcsolatban érdekelhet. Olvass bennünket, sok tippet, érdekes cikket találhatsz az oldalunkon. Oszd meg velünk tapasztalataidat, vagy kérdezz szakértőinktől. Tarts velünk, s kövess minket az IntimZóna Facebook oldalán is.

Fogamzásgátlás testre szabva – Az élethelyzeted is meghatározza a nőgyógyász javaslatát

Fogamzásgátlás testre szabva – Az élethelyzeted is meghatározza a nőgyógyász javaslatát

Amikor egy nő fogamzásgátlót választ, megannyi dolgot figyelembe kell vennie. A legjobban akkor jár el, ha nőgyógyásza véleményét kikérve, az ő javaslata alapján teszi le voksát egyik vagy másik módszer, tabletta vagy más eszköz mellett. A hormonális fogamzásgátlás a mai világ egyik legmegbízhatóbb fogamzásgátló módszere, hiszen mindenki megtalálhatja a neki leginkább megfelelőt. A testreszabható fogamzásgátlásról Dr. Fekete Mihály szülész-nőgyógyász szakorvossal beszélgettünk.

dr-fekete-mihaly
    Dr. Fekete Mihály

Mi történik a nőgyógyásznál, amikor egy hölgy úgy dönt, fogamzásgátló módszert választ? Mi alapján dönt az orvos a választásnál?

Amikor egy hölgy ellátogat a rendelőmbe, sok-sok dolgot figyelembe veszek, mielőtt fogamzásgátló tablettát, egyáltalán fogamzásgátló módszert javaslok neki. Minden ilyen találkozás alkalmával felmérem az adott páciens egészségi állapotát, felveszem a kórtörténetét. Ez azért nagyon fontos, mert lehetnek olyan alapbetegségek, amelyek kivizsgálást igényelnek, és befolyásolhatják a fogamzásgátló-választást. Ha valaki hajlamos véralvadási zavarokra, máj- vagy veseproblémákra, volt a családban tüdőembólia vagy trombózis, esetleg a páciens cukorbeteg vagy pajzsmirigy-problémái vannak, más módszer javasolható számára, mint az egészséges nőknek. Természetesen a fenti esetekben sem kell kizárni például a fogamzásgátló tablettát, csak át kell gondolni a választást. Ilyenkor javasolható például a méhen belüli hormonális eszköz is. Ez kikerüli ugyanis a szisztémás hatásokat, és az alkalmazása is kényelmes.

Az általános egészségi állapoton túl fontos még a páciens életmódja is. Ha valaki egészségesen él, helyesen táplálkozik, sportol, akkor többnyire semmi akadálya bármely korszerű kombinált fogamzásgátló választásának. Ilyenkor csupán az életkor döntő fontosságú. Ez a harmadik fontos tényező a fogamzásgátló választásánál.

A negyedik döntő faktor az élethelyzet. Nagyon fontos, hogy az adott hölgy éppen hol tart az életútján: épp szült-e, épp most vág-e bele az aktív szexuális életbe, második gyermekét tervezi, de még várna. Az is fontos, hogy valaki feledékeny típus-e, hiszen a tablettákat – lehetőség szerint – ugyanabban az időben kell bevenni.

Sok dolgot kell tehát figyelembe venni, mielőtt választunk. Ez mindig egy alapos vizsgálat után következik. Ha úgy érzem, hogy fontos, akkor még egyéb vizsgálatokra is elküldhetem a hölgyet.

Nem győzök eleget beszélni arról, hogy el kell járni szűrővizsgálatokra, mert csak így kaphatunk teljes képet az egészségi állapotunkról, illetve ha esetleg baj van, csak így derülhet ki idejekorán.

Milyen életkorban milyen módszer javasolható leginkább?

Fiatal, 20 év alatti életkorban a legalacsonyabb hormontartalmú kombinált fogamzásgátló tablettával szoktam indítani. Alacsony hormontartalmú, hiszen fiatal szervezet kapja, és kombinált, vagyis progeszteront és ösztrogént tartalmaz. Ez azért is jó választás, mert ebben az életkorban még gyakori a bőr pattanásossága, a megfelelő kombinált készítmény erre is jó hatással van. Ebben a korban azonban a minipillek alkalmazását még nem szoktam javasolni, hiszen a fiatal szervezet még nincs erre felkészülve, nem kiegyensúlyozott még a ciklus.

Huszonéves kortól érdemes egy kicsit erősebb hormontartalmú kombinációra váltani, természetesen figyelembe véve az első válaszomnál is részletezett fontos kérdéseket. Ekkor is lehetnek bőrproblémák, amelyekre lehet antiandrogén hatással rendelkező készítményt javasolni.

Nemcsak az életkor meghatározó, hanem az is, hogy valakinek rendszeres-e a ciklusa, dohányzik-e, esetleg PCO-ja van-e. Ezekben az esetekben is más-más tabletta vagy módszer a leginkább üdvös. Szóval a kulcs az, hogy minden esetben az igényeket kell felmérni.

Ha pedig megvannak az igények, minden egybevág, a páciens kiváltja a tablettáját…

Igen, minden megy a maga útján, de mindig azt szoktam mondani, hogy egy tablettának úgy 3 hónap türelmi időt kell adni. Mindenki másmilyen, nem egyformák a hölgyek, így mindenki másképp reagál egy-egy gyógyszerre. Így a fogamzásgátlókra adott egyéni reakciók is különbözőek, ezeket is figyelembe kell venni. Lehet, hogy az a fogamzásgátló, amit felírtam az egyik páciensemnek, a másiknál nem válik majd be, és újat kell keresni számára. Előfordulhat, hogy rosszul reagál, pecsételő vérzés alakulhat ki – például minipillek esetén ez gyakori lehet, ilyenkor érdemes kombinált tablettát javasolni.

Mit javasol akkor, ha valaki épp szoptat? Ez dilemma szokott lenni a friss édesanyáknál.

Igen, ez egy lényeges kérdés. Sajnos sokan hiszik még mindig, hogy maga a szoptatás nyújt védelmet a teherbeesés ellen, de ez nem igaz, védekezni kell. Ebben az időszakban azonban a kombinált tabletta ellenjavallt, megoldást jelent a minipill, vagy ennek alternatívájaként alkalmazható a hormonspirál. Javasolni szoktam, hogy a szoptatás végeztével váltson a páciens egy alacsony hormontartalmú, kiegyensúlyozott kombinált készítményre, ami hosszú távon jelent biztonságos megoldást. Természetesen, ha valaki nem szeretne több gyermeket szülni a közeljövőben, akkor a hormonspirál is nagyon jó választás, mivel 5 évig megoldja a fogamzásgátlást.

Beszélnünk kell még a fogamzásgátlás még egy fontos szegmenséről, a sürgősségi fogamzásgátlásról.

Igen, előfordul, hogy olyan szituáció alakul ki, hogy elmarad a védekezés. Ilyenkor, az aktus után 72 órán belül bevehető egy hormonális tabletta, ami egy nagyobb hormonlöketet ad a szervezetnek, megakadályozza a nem kívánt terhességet. Hangsúlyozni szeretném ugyanakkor, hogy ez a módszer nem alkalmazható hosszú távon, maximum havonta egyszer. Ha valaki gyakran váltogatja a partnereit, akkor kiemelkedően fontos a gumi óvszer használata kiegészítő védekezésként, mert ez az egyetlen módszer, ami véd a szexuális úton terjedő betegségektől.

A tudatos fogamzásgátlás a leginkább járható út, vagyis érdemes nőgyógyásszal konzultálva felíratni egy hosszú távon hasznos fogamzásgátlót.

 

Kovács-Hain Zsuzsa


Izgalmasabb szexre vágyunk, de mégis rutint követünk
Izgalmasabb szexre vágyunk, de mégis rutint követünk
Segítség! A pasimnak herpesze van!
Segítség! A pasimnak herpesze van!
Mit szeretnek a nők egy férfiban?
Mit szeretnek a nők egy férfiban?
Ezekre (is) jó az orgazmus a nőknek
Ezekre (is) jó az orgazmus a nőknek
Online Nőgyógyászati Tanácsadás
Online Nőgyógyászati Tanácsadás
Ha beszélgetni szeretnél, szerelemről, szexről, vagy épp valami olyasmibe ugrottál fejest, ami esetleg még korai volt, ne habozz, mindenre van megoldás!
SZERELEM | SZEXUALITÁS | FOGAMZÁSGÁTLÁS
impresszum | adatvédelmi nyilatkozat | felhasználási feltételek | mellékhatás bejelentés

Impresszum

Az IntimZóna weboldalt a Richter Gedeon Nyrt. üzemelteti. A portál szerkesztését és karbantartását a HealthLinePR-Med Kommunikációs Ügynökség végzi a Richter Gedeon Nyrt. megbízásából.

Portál üzemeltetője

Richter Gedeon Nyrt.
Székhely: 1103 Budapest, Gyömrői út 19-21.
Cg.: 01-10-040944 (Cégbíróság: Fővárosi Bíróság)
Adószám: 10484878-2-44

Portál szerkesztője, karbantartója

HealthLinePR-Med Kommunikációs Ügynökség
Székhely: 1037 Budapest, Montevideo utca 7.
Email: Ez az e-mail-cím a szpemrobotok elleni védelem alatt áll. Megtekintéséhez engedélyeznie kell a JavaScript használatát.

Főszerkesztő: Örkényi Gabriella
Szerkesztőségi főmunkatárs: Kovács –Hain Zsuzsanna
Munkatársak: Balogh Ferenc, Dr. Jármi Hilda, Földi Miklós, Frank Róbert, Haris Éva, Kapuvári Tamás, Ligeti Anna, Molnár Miklós, Serbán Richárd, Szarvas Zoltán, Tarjáni Rita, Tóth Anna, Vémi Zoltán

Kapcsolat:

Richter Gedeon Nyrt.
https://www.gedeonrichter.com//hu-hu/kapcsolat
Hatóság: OGYÉI

A weboldal nőgyógyászati szakmai tartalmát lektorálta: Dr. Farkas Erika nőgyógyász szakorvos

Amennyiben egy gyógyszerrel kapcsolatban mellékhatást vagy minőségi reklamációt szeretne bejelenteni, a következő lehetőségek bármelyikén megteheti:

Tel: +36 1 505 7032

Vagy az alábbi felületen:

https://www.gedeonrichter.com//hu-hu/kapcsolat

illetve a következő e-mail-címek bármelyikén:
Ez az e-mail-cím a szpemrobotok elleni védelem alatt áll. Megtekintéséhez engedélyeznie kell a JavaScript használatát.