Hogy mindent egy helyen megtalálj, ami a szerelemmel, szexszel, intimitással, és főleg a fogamzásgátlással kapcsolatban érdekelhet. Olvass bennünket, sok tippet, érdekes cikket találhatsz az oldalunkon. Oszd meg velünk tapasztalataidat, vagy kérdezz szakértőinktől. Tarts velünk, s kövess minket az IntimZóna Facebook oldalán is.
Amikor átlépünk egy bizonyos kort, észrevehetjük, hogy az addig leélt évek minősége milyen hatással van az időskorunkra. Érdekes, hogy a KSH-adatok szerint a magyar nők 64,7, a férfiak pedig 62,6 éves korukig élnek minőségi életet. Ha ismered a tested működését, tisztában vagy az esetleges problémáiddal, figyelsz a tested jelzéseire, ez a minőségi idő jócskán meghosszabbítható. Ne tartozz az átlaghoz! Tegyél azért, hogy minél hosszabban élvezhesd az élet adta lehetőségeket!
Minden életkorban, még gyermekként is „beszél” hozzánk a testünk. Különböző jelzéseket ad, ha valamilyen betegség gyötri, ha túl sok a stressz, vagy, ha épp boldogok vagyunk. Érdemes ezt az egyedi nyelvet minél hamarabb elsajátítani, hogy az életünk valóban minőségi lehessen, és ne csak elteljenek az évek. Egyáltalán nem mindegy, hogy hogyan várjuk az időskort, és ha ránk köszönt, miként tudjuk megélni. A minőségi élethez elengedhetetlen, hogy ismerjük a szervezetünk működését, felismerjük a testünk jelzéseit. Ehhez tudatosságra van szükség, minden életkorban másra kell odafigyelnünk a testünkkel kapcsolatban.
Természetesen ebben az életkorban hatalmas szerep jut a szülőknek, hiszen rajtuk is múlik, hogy mit viszünk magunkkal az életbe, hogyan viszonyulunk a testünkhöz, az egészséges életmódhoz, és egyáltalán az egészségtudatos felfogáshoz. Nem rajtunk múlik, hogy mire tanítanak meg a szüleink, és persze azt sem választhatjuk meg, hogy milyen példát lássunk. Az öröklődő betegségeket például érdemes korán szűrni, hogy időben fel lehessen készülni rájuk. Vannak olyan betegségek, amelyek a nők körében gyakoribbak, női ágon öröklődhetnek (például a pajzsmirigy rendellenességei). Így, ha egy édesanya valamilyen krónikus betegségben szenved, érdemes a gyermekeket időben szűrni erre.
Fontos, hogy szülőként mindenbe beavassuk a gyermeket, ami a saját egészségével és testével kapcsolatos. Tudnia kell, hogy mire allergiás, ismernie kell a családi betegségeket és a saját kórtörténetét is.
Beszélni kell a menstruációról, a női ciklusról, és a férfiakat érintő problémákról, a korai magömlésről. Természetesen a szexuális felvilágosításnak is kamaszkorban kell megtörténnie (hosszas előkészítés után, amit már kisebb korban el lehet kezdeni a gyermek szintjéhez igazodva). Ilyenkor történik az első nőgyógyászati vizsgálat. Ebben az életkorban tanulja meg a gyermek, hogy milyen fontosak a szűrővizsgálatok.
A fogamzásgátlás kérdésköre is ebben az életkorban már fel kell, hogy merüljön. Az aktív szexuális élet megkezdése előtt mindenképp fel kell keresni a nőgyógyász szakorvost, aki elmagyarázza a fogamzásgátlás működését, válaszol az összes felmerült kérdésre. Tinédzserkorban igen nagy jelentősége van annak, hogy a szülők, a barátok mit gondolnak a szexualitásról, a fogamzásgátlásról, hogyan kezelik ezt a témát. A tininek tudnia kell, hogy bármennyire is kellemetlen számára a dolog, fontos kérdésről van szó, amelyben a nőgyógyásszal és a szülővel közös döntést kell hozni, és a legmegfelelőbb módszert kiválasztani. A hormonális fogamzásgátlás mára olyan szintre lépett, amikor már személyre szabottan tudnak a nőgyógyászok tablettát, vagy más módszert ajánlani a fiataloknak. A hüvelygyűrű, a fogamzásgátló tapasz és a méhen belüli eszköz is jó alternatívája a tablettának. Nyitottan kell kezelni szülőként is ezt a kérdést, hiszen a tudomány már sokkal előrébb tart, mint a szülők idejében. A hormonális fogamzásgátló eszközök hormontartalma jóval alatta van a régen kapható eszközök hormontartalmánál. Ma már a tinédzserkorú és az idősebb páciensek számára is mást és mást javasolhat a nőgyógyász szakorvos. Az első fogamzásgátló felírása előtt szükség van egy egészségügyi állapotfelmérésre, laborvizsgálatra, hogy a leginkább megfelelő készítményre eshessen a választás.
A szervezet ebben az évtizedben a legerősebb, ekkor vagyunk a legjobb állapotban egész életünkben. Pont ezért nem szabad elkényelmesedni, egészségtudatosan kell élni, hogy jó alapokat fektessünk le a későbbi életünk számára. Már, ami az egészségünket illeti. Ez az az évtized, amikor a testünk működését ki kell ismernünk teljes egészében. Fontos, hogy a felfogásunk legyen egészségközpontú, vagyis a szűrővizsgálatokat nem szabad elhanyagolni, és ezzel tisztában kell lennünk. Csak akkor vehetjük észre a test jelzéseit és a rajta bekövetkezett változásokat, ha nagyon jól ismerjük kívülről, belülről.
Ezek az évek alapozzák meg a további felnőtt életünket, így korántsem mindegy, hogyan töltjük ezt az évtizedet. Ki kell alakítani egy megfelelő, hosszú távon is fenntartható, egészséges életmódot.
Ebben a korban már évente érdemes eljárni rákszűrésre, ehhez persze szükség van egy megbízható nőgyógyász szakorvosra. A hosszú távú fogamzásgátlás is fontos téma már ekkor. Nőknél a mellek, férfiaknál a herék önvizsgálatát el kell sajátítani, és minden hónapban el kell végezni. Évente egyszer vérvizsgálat is javasolt, amelyből kiderül, hogyan működnek a belső szerveink.
Ez az az időszak, amikor a legtöbb stressz-szel találkozik az ember. Ebben az évtizedben kell hát leginkább erre figyelni. Találjuk meg azt a módszert, amivel a mindennapi stresszt és a munkahelyi feszültséget le tudjuk vezetni. Van, akinek a futás, másoknak a sakk vagy a zenehallgatás az, amivel le tudják csendesíteni a folyton mocorgó stresszt. Ez azért is nagyon lényeges, mert az elhúzódó stressz sok későbbi probléma okozója lehet: cukorbetegség, szív- és érrendszeri problémák hátterében állhat, alvászavarokat okozhat.
Ebben az évtizedben egyre többet kell tennünk azért, hogy az egészségünket meg tudjuk tartani. Fontos tehát, hogy a szűréseket komolyan vegyük, és rutinszerűvé váljanak. Éves bőrgyógyászati szűrés, nőgyógyászati vizsgálat, szemészet, vérvizsgálat, félévente fogászati szűrés. Ezek a legfontosabb vizsgálatok.
Sokan életüknek ebben az időszakában szeretnének gyermeket vállalni, így erre is figyelmet kell fordítani – a nők ilyenkor sokkal egészségtudatosabbak lesznek, jobban odafigyelnek a saját egészségükre.
Erre az évtizedre már ki kell alakítani egy jó kapcsolatot a saját testünkkel. Ekkorra már megemelkedhet az esélye a szív- és érrendszeri betegségeknek, gyakori a magas vérnyomás, és sajnos a túlsúly is nagyon sok 40 felettinél fordul elő. A dohányzás és az alkoholfogyasztás terén is élen jár Magyarország.
40 felett már évente érdemes elmenni egy olyan vizsgálatsorozatra, amely a leggyakrabban előforduló betegségek szűrésére koncentrál, előfordulásának esélyét becsüli meg. Érdemes évente egy EKG-t és tüdőszűrést is beiktatni.
45 éves kor felett minden nőnek javasolt kétévente mammográfiai szűrővizsgálat, ugyanígy a pajzsmirigy ultrahangos vizsgálata, a hasi- és kismedencei ultrahang, valamint a nyaki ér Doppler vizsgálat is. Ha a családi kórtörténetben előfordult vastagbélrák, akkor a tükrözéses vizsgálat is nagyon fontos részét képezi az éves szűréseknek.
Nőknél ebben az időszakban már el kell kezdeni a felkészülést azokra az évekre, amelyeket a menopauza ural majd.
Ebben az évtizedben a menopauza lesz az úr a hölgyeknél. Emiatt érdemes rá minél jobban felkészülni mentálisan és fizikálisan is. A hormonális változás az egész szervezetre kihat, ez pedig sokféle következménnyel jár.
Vizelettartási és szexuális problémák fordulhatnak elő, szív-érrendszeri betegségekkel, depresszióval nézhetünk szembe. A tünetek enyhülhetnek, de meg nem szűnnek teljesen. Étrenddel sokat tehetünk a kényelmesebb mindennapok érdekében. Fontos a rendszeres testmozgás, és persze a pihenés és az alvás is.
A szűrővizsgálatok tekintetében bekapcsolódik a csontsűrűség-mérés, és a szemészetet is gyakrabban kell meglátogatni. Nagyon fontos a nőgyógyászati kontroll, amit későbbi életkorban sem szabad elfelejteni.
Komáromi Csenge
Forrás:
Impresszum
Az IntimZóna weboldalt a Richter Gedeon Nyrt. üzemelteti. A portál szerkesztését és karbantartását a HealthLinePR-Med Kommunikációs Ügynökség végzi a Richter Gedeon Nyrt. megbízásából.
Portál üzemeltetője
Richter Gedeon Nyrt.
Székhely: 1103 Budapest, Gyömrői út 19-21.
Cg.: 01-10-040944 (Cégbíróság: Fővárosi Bíróság)
Adószám: 10484878-2-44
Portál szerkesztője, karbantartója
HealthLinePR-Med Kommunikációs Ügynökség
Székhely: 1037 Budapest, Montevideo utca 7.
Email: Ez az e-mail-cím a szpemrobotok elleni védelem alatt áll. Megtekintéséhez engedélyeznie kell a JavaScript használatát.
Kapcsolat:
Richter Gedeon Nyrt.
https://www.gedeonrichter.com//hu-hu/kapcsolat
Hatóság: OGYÉI
A weboldal nőgyógyászati szakmai tartalmát lektorálta: Dr. Farkas Erika nőgyógyász szakorvos
Képek forrása: 123RF Hungary, Freepik Company
Amennyiben egy gyógyszerrel kapcsolatban mellékhatást vagy minőségi reklamációt szeretne bejelenteni, a következő lehetőségek bármelyikén megteheti:
Tel: +36 1 505 7032
Vagy az alábbi felületen:
https://www.gedeonrichter.com//hu-hu/kapcsolat
illetve a következő e-mail-címek bármelyikén:
Ez az e-mail-cím a szpemrobotok elleni védelem alatt áll. Megtekintéséhez engedélyeznie kell a JavaScript használatát.