Hogy mindent egy helyen megtalálj, ami a szerelemmel, szexszel, intimitással, és főleg a fogamzásgátlással kapcsolatban érdekelhet. Olvass bennünket, sok tippet, érdekes cikket találhatsz az oldalunkon. Oszd meg velünk tapasztalataidat, vagy kérdezz szakértőinktől. Tarts velünk, s kövess minket az IntimZóna Facebook oldalán is.
A menstruációs ciklusod során teljesen normális, ha van hüvelyi folyásod, sőt tudnod kell, hogy ennek a mennyisége és a megjelenése is változó a ciklus folyamán. Sokan ijednek meg akkor, ha barna színű folyást tapasztalnak. Ennek a típusú folyásnak több oka is lehet. Ezeknek jártunk utána.
A méhnyak mirigyei és a hüvely falában lévő mirigyek váladékot termelnek. Ez a váladékozás a menstruációs ciklus során folyton változik. A folyás lehet fehér, sűrű, tiszta, zavaros és időnként sárgás is, és ez mind normális.
Az ovuláció körül (ami a ciklus közepén van, amikor a petefészekből kiszabadul egy vagy több petesejt) fokozott hüvelyváladékozást észlelhetsz. Ez idő alatt a váladék általában tiszta és csúszós, akár a tojásfehérje. Terhesség és fokozott szexuális izgalom közben is fokozott hüvelyváladékozást tapasztalhatsz.
Amikor barna folyást észlelsz, nem kell megijedni, de komolyan kell venned, hiszen ez egy jelzés. Fontos, hogy mikor tapasztalod, vannak-e esetleg kísérőtünetek.
A hosszan fennálló vagy ismétlődő barna folyás jelentkezésekor érdemes orvoshoz fordulni, mert komoly dolog is állhat a háttérben. Sokszor okozza hormonzavar, de akár méhtestrák vagy méhnyakrák kezdeti jele is lehet.
A barna folyás leggyakoribb oka a menstruáció.
Sokan tapasztalnak barna folyást a menstruációjuk előtt. Ez annak a jele, hogy a méh nyálkahártyája már elkezdett leválni, a vérzés azonban még nem indult el. A jelenség miatt nem kell aggódnod. A normál menstruációs ciklus során átlagosan öt napig tart a vérzés, amiből az első három nap erősebb. A vérzés csökkenésével a vér színe változik, egyre barnásabb lesz.
Ha a menstruációd normál idejében vérzés helyett barna folyást tapasztalsz, azt sok minden okozhatja. Leginkább a már említett hormonális egyensúlyzavar áll a háttérben, de okozhatja stressz, sőt a rettegett PCOS (policisztás ovárium szindróma) is. Fordulj orvoshoz, ha a menstruációd helyett ismétlődő a barna folyás.
Az is nagyon gyakori, amikor a menstruáció után jelentkezik a barna folyás. A méh ugyanis sokáig tisztulhat. Ha a folyás 1-2 napnál tovább tart, fájdalmat érzel, vagy kellemetlen szaggal társul, fordulj orvoshoz.
A menstruációs ciklusod közepén, az ovuláció idején is tapasztalhatsz barna folyást. Ez gyakran előfordul, ahogy ovulációkor megnövekedhet a váladék mennyisége, görcsös fájdalom is jelentkezhet, ami legtöbbször egy oldalon tapasztalható. Ilyenkor megnő a szexuális vágy is.
Koraterhességben a nők 15-20%-a tapasztal valamilyen vérzést. Ez sokszor barnás folyásként jelentkezik. Ezt a beágyazódás okozhatja, amikor a megtermékenyített petesejt megtalálja a helyét a méh nyálkahártyájában. Ez a típusú vérzés, amit implantációs vérzésnek nevezünk, a megtermékenyítés után 1-2 héttel jelentkezhet, ez a várandósság egyik első jele lehet. Ez a vérzés teljesen normális, nem igényel orvosi beavatkozást. Akkor azonban, ha elhúzódik és/vagy kísérőtünetekkel jár (görcsös fájdalom, darabos vérzés), érdemes orvoshoz fordulni. Ez azért nagyon lényeges, hogy ki lehessen zárni az esetleges vetélést, méhen kívüli terhességet, fertőzést.
Szülés után élénk vérzés jelentkezhet, ami mindenkinél eltérő mennyiségű lehet. Ahogy a vérzés csökken, a váladék rózsaszínes barnára, végül sárgásfehérre változik. A rózsaszínes barnás folyás szülés után nagyjából 10-12 napig tapasztalható.
A perimenopauza időszakában, amikor a szervezet már közel van a menopauzához, gyakoribbá válik a rendszertelen menstruáció, hosszabb idő is eltelhet két menstruáció között. Ekkor gyakran jelentkezik barnás vérzés.
A menopauza idején az ösztrogén és a progeszteron szintje változik, ami nagy hatást gyakorol a méh nyálkahártyájára, annak leválására, ez barna folyással járhat együtt.
Számos jóindulatú (nem rákos) daganat alakulhat ki a méhnyakon vagy a méhben, amelyek szabálytalan vérzést vagy pecsételést okozhatnak, amelyek barnás színűek. Ide tartoznak a méhnyaki polipok, amelyek a méhnyakon lévő kis, jóindulatú daganatok, az endometrium polipok, amelyek a méh üregében képződnek, a méhfibrómák, amelyek a méh falában növekvő izomdaganatok. Ezek szabálytalan vérzést is okozhatnak. A hosszadalmas barnás folyás, pecsételő vérzés esetén fordulj nőgyógyászhoz, aki ultrahanggal és hüvelyi vizsgálattal bizonyosodik meg arról, mi áll a háttérben.
Bizonyos szexuális úton terjedő fertőzések (STD-k) barna váladékozást okozhatnak. A fertőzéstől függően előfordulhat, hogy barnás folyás jelentkezik, Ilyenkor vagy maga a váladék barna, vagy vér keveredik a hüvelyváladékkal. Például a gonorrhoea pecsételést okozhat a menstruációk között, valamint megnövekedett mennyiségű hüvelyváladék is jelentkezik.
A barna váladékozás csökkentése és kezelése az októl függ. Ha a folyást a menstruáció vagy az ovuláció okozza, valószínűleg nincs mód a csökkentésére, mivel ez csak a normál testi funkciók megváltozása. Az októl függően a barna váladék lehet átmeneti, ami magától elmúlik. Ez a helyzet a perimenopauza, a korai terhesség, a szülés utáni időszak és a korai vetélés esetén is.
Csökkentheted vagy megszüntetheted a barna folyást, ha az ok kezelhető. Például, ha méhnyakpolipok, méhnyálkahártya-polipok vagy méhmióma okozza a váladékozást, a növedékek sebészeti eljárással eltávolíthatók. A szexuális úton terjedő fertőzések, mint pl. a gonorrhoea antibiotikumokkal kezelhetők.
Bár a legtöbb esetben a barna folyás normális, ha elhúzódik, fájdalommal, görcsökkel, lázzal, vagy más kísérőtünettel jár, mindenképp keresd fel a nőgyógyászod!
Tarjáni Rita
Forrás:
https://www.health.com/brown-discharge-8400662
https://www.verywellhealth.com/brown-discharge-before-period-5205804
Impresszum
Az IntimZóna weboldalt a Richter Gedeon Nyrt. üzemelteti. A portál szerkesztését és karbantartását a HealthLinePR-Med Kommunikációs Ügynökség végzi a Richter Gedeon Nyrt. megbízásából.
Portál üzemeltetője
Richter Gedeon Nyrt.
Székhely: 1103 Budapest, Gyömrői út 19-21.
Cg.: 01-10-040944 (Cégbíróság: Fővárosi Bíróság)
Adószám: 10484878-2-44
Portál szerkesztője, karbantartója
HealthLinePR-Med Kommunikációs Ügynökség
Székhely: 1037 Budapest, Montevideo utca 7.
Email: Ez az e-mail-cím a szpemrobotok elleni védelem alatt áll. Megtekintéséhez engedélyeznie kell a JavaScript használatát.
Kapcsolat:
Richter Gedeon Nyrt.
https://www.gedeonrichter.com//hu-hu/kapcsolat
Hatóság: OGYÉI
A weboldal nőgyógyászati szakmai tartalmát lektorálta: Dr. Farkas Erika nőgyógyász szakorvos
Képek forrása: 123RF Hungary, Freepik Company
Amennyiben egy gyógyszerrel kapcsolatban mellékhatást vagy minőségi reklamációt szeretne bejelenteni, a következő lehetőségek bármelyikén megteheti:
Tel: +36 1 505 7032
Vagy az alábbi felületen:
https://www.gedeonrichter.com//hu-hu/kapcsolat
illetve a következő e-mail-címek bármelyikén:
Ez az e-mail-cím a szpemrobotok elleni védelem alatt áll. Megtekintéséhez engedélyeznie kell a JavaScript használatát.