intimzona információ

Hogy mindent egy helyen megtalálj, ami a szerelemmel, szexszel, intimitással, és főleg a fogamzásgátlással kapcsolatban érdekelhet. Olvass bennünket, sok tippet, érdekes cikket találhatsz az oldalunkon. Oszd meg velünk tapasztalataidat, vagy kérdezz szakértőinktől. Tarts velünk, s kövess minket az IntimZóna Facebook oldalán is.

Az extrém diéták hatással vannak a ciklusra

Az extrém diéták hatással vannak a ciklusra

A női lét csupa csoda. Testünk működése, a havonta ismétlődő ciklusunk, a babavárás. Mi magunk sokat tehetünk egészségünkért, de sajnos azért is, hogy mindent leromboljunk. A ciklusproblémák és a diétázás kapcsolatáról Dr. Gyenes Orsolya nőgyógyász szakorvossal beszélgettünk.

Mikor van probléma a női ciklussal? Mit nevezhetünk rendellenesnek?

Női ciklusnak a petefészek és a méhnyálkahártya ciklusos működését, változását nevezzük. Ennek során a petefészekben a tüszőérés folyamán domináns tüsző fejlődik ki, létrejön az ovuláció, majd kialakul a sárgatest. A méhnyálkahártya eközben a hormonok hatására felkészül az esetleges megtermékenyített petesejt befogadására, megvastagszik. Amennyiben a terhesség nem jön létre, a sárgatest elsorvad, a megvastagodott méhnyálkahártya lelökődik menstruációs vérzésként. Egy egészséges ciklus általában 21-38 naponként szabályosan ismétlődik. A ciklussal hormonális ok miatt alakul ki leggyakrabban probléma. Ilyenkor a beteg vérzészavart tapasztal. A vérzészavar lehet a menstruáció teljes elmaradása, rendszertelen vérzés, ciklusos, de kevés, illetve bő vérzés.

Mik azok a tényezők, amelyek megzavarhatják a ciklusunkat?

A menstruációs ciklus zavarait hormonális változások, a méh szervi elváltozásai, illetve külső gyógyszeres hatások is okozhatják.

Hormonális változásokat eredményeznek a szervezetet megterhelő különböző helyzetek: stressz, súlyos betegség, versenyszerű sportolás, megerőltető fizikai aktivitás, pszichés terhelés. A cikluszavar gyakran az első válasz a kihívásra. Ennek egyik legsúlyosabb, legnehezebben visszafordítható formája az anorexia nervosa, amikor a beteg extrém mértékben lefogy azért, mert alig, vagy egyáltalán nem vesz magához táplálékot. Másik, egyre gyakoribb formája, az anorexia athletica. Ilyenkor az aktív sportoló nők a diéta és a fokozott fizikai aktivitás miatt nem menstruálnak.

gyenes-orsolya-interju2

A petefészek hormontermelésének változása is cikluszavarban nyilvánulhat meg. Ennek egyik jellegzetes példája korunk gyakori betegsége, a PCOS (policisztás ovárium szindróma). Ezek a betegek általában túlsúlyosak, inzulinanyagcseréjük és vércukorháztartásuk is zavart szenved. Emellett fokozott szőrnövekedés, zsíros arcbőr jelenik meg. A menstruáció ritkán, vagy egyáltalán nem jelentkezik. Hormonális okokhoz sorolható a pajzsmirigy rendellenes működése (leggyakrabban alulműködése) miatt kialakuló cikluszavar is.

Ha diétába fognánk, mire kell nagyon figyelnünk?

A fentiekből következik, hogy a testsúly extrém változása negatív következményekkel jár a menstruációs ciklusra. A túlzott elhízás a szénhidrát-anyagcsere zavarához, inzulinrezisztenciához vezethet. Vérzészavarral, a fogantatás nehezítettségével fordulnak nőgyógyászhoz a betegek. Gyakran látjuk például PCO szindrómában, hogy egy diéta, súlycsökkenés rendszeres ciklust, könnyebb fogantatást eredményez. A diéta során figyelnünk kell a kevesebb, egyenletes elosztású szénhidrát-bevitelre, a megfelelő vitamin- és ásványianyag-bevitelre. Emellett a fokozott fizikai aktivitásra is nagy hangsúlyt kell fektetni. Mindez ritkán megy szakember bevonása nélkül: a beteg nőgyógyász, belgyógyász és dietetikus együttes segítségével éri el a legjobb eredményt.

Milyen hatással lehet egy erősebb, akár extrém diéta a ciklusra?

A diéta túlzásba vitele sem ajánlott. Ennek a legsúlyosabb formájáról már szóltunk: anorexia. Enyhébb formákban hiánybetegségek alakulhatnak ki. Erős, esetleges extrém diéta esetében a menstruációs ciklus is zavart szenved. Ritkább, gyengébb vérzést, illetve extrém esetben a ciklus elmaradását látjuk. Összefoglalva a rendszeres, egészséges összetételű táplálkozás, illetve a rendszeres, normál mértékű testmozgás elengedhetetlen feltétele a normális ciklusnak. Amennyiben bármelyik irányba túlzásba esünk, az cikluszavarhoz vezet, amit legkönnyebben szakember segítségével tudunk helyrehozni.

 

Kovács-Hain Zsuzsa


Szív vs. ész, avagy az örök harc
Szív vs. ész, avagy az örök harc
Mitől érzünk valaki iránt szerelmet?
Mitől érzünk valaki iránt szerelmet?
Egy életen át szexközelben
Egy életen át szexközelben
4 ok, amiért soha ne színleld az orgazmust
4 ok, amiért soha ne színleld az orgazmust
Online Nőgyógyászati Tanácsadás
Online Nőgyógyászati Tanácsadás
Ha beszélgetni szeretnél, szerelemről, szexről, vagy épp valami olyasmibe ugrottál fejest, ami esetleg még korai volt, ne habozz, mindenre van megoldás!
SZERELEM | SZEXUALITÁS | FOGAMZÁSGÁTLÁS
impresszum | adatvédelmi nyilatkozat | felhasználási feltételek | mellékhatás bejelentés

Impresszum

Az IntimZóna weboldalt a Richter Gedeon Nyrt. üzemelteti. A portál szerkesztését és karbantartását a HealthLinePR-Med Kommunikációs Ügynökség végzi a Richter Gedeon Nyrt. megbízásából.

Portál üzemeltetője

Richter Gedeon Nyrt.
Székhely: 1103 Budapest, Gyömrői út 19-21.
Cg.: 01-10-040944 (Cégbíróság: Fővárosi Bíróság)
Adószám: 10484878-2-44

Portál szerkesztője, karbantartója

HealthLinePR-Med Kommunikációs Ügynökség
Székhely: 1037 Budapest, Montevideo utca 7.
Email: Ez az e-mail-cím a szpemrobotok elleni védelem alatt áll. Megtekintéséhez engedélyeznie kell a JavaScript használatát.

Főszerkesztő: Örkényi Gabriella
Szerkesztőségi főmunkatárs: Kovács –Hain Zsuzsanna
Munkatársak: Balogh Ferenc, Dr. Jármi Hilda, Földi Miklós, Frank Róbert, Haris Éva, Kapuvári Tamás, Ligeti Anna, Molnár Miklós, Serbán Richárd, Szarvas Zoltán, Tarjáni Rita, Tóth Anna, Vémi Zoltán

Kapcsolat:

Richter Gedeon Nyrt.
https://www.gedeonrichter.com//hu-hu/kapcsolat
Hatóság: OGYÉI

A weboldal nőgyógyászati szakmai tartalmát lektorálta: Dr. Farkas Erika nőgyógyász szakorvos

Amennyiben egy gyógyszerrel kapcsolatban mellékhatást vagy minőségi reklamációt szeretne bejelenteni, a következő lehetőségek bármelyikén megteheti:

Tel: +36 1 505 7032

Vagy az alábbi felületen:

https://www.gedeonrichter.com//hu-hu/kapcsolat

illetve a következő e-mail-címek bármelyikén:
Ez az e-mail-cím a szpemrobotok elleni védelem alatt áll. Megtekintéséhez engedélyeznie kell a JavaScript használatát.