intimzona információ

Hogy mindent egy helyen megtalálj, ami a szerelemmel, szexszel, intimitással, és főleg a fogamzásgátlással kapcsolatban érdekelhet. Olvass bennünket, sok tippet, érdekes cikket találhatsz az oldalunkon. Oszd meg velünk tapasztalataidat, vagy kérdezz szakértőinktől. Tarts velünk, s kövess minket az IntimZóna Facebook oldalán is.

Az edzés kihathat a tesztoszteronszintre – A kor és a nem is befolyásolja

Az edzés kihathat a tesztoszteronszintre – A kor és a nem is befolyásolja

Azt már régóta tudjuk, hogy vannak ételek, amelyek befolyásolják, növelik a férfi nemi hormon, vagyis a tesztoszteron szintjét. A tojássárgája, az osztriga és a spenót is ilyenek. Az azonban, hogy a mozgás, az intenzív sport hogyan hat a tesztoszteronra, és van-e valóban összefüggés, nemsokára kiderül.

A tesztoszteron mindkét nemnél fontos

Férfiak és nők testében is előforduló hormon. A férfiaknál a herékben termelődik, nőknél pedig a petefészkekben. A férfiak esetében ez a hormon nagyon sok mindent befolyásol, szerepe van a külső nemi jellegek kialakulásában, a szexuális élet területén, valamint a szintjének emelkedésével nő az izom mennyisége is a férfiszervezetben. Ha több van belőle, akkor a férfi hangja mélyebb, valamint a teste szőrösebb lesz a pubertáskor végeztével. A nőknél ezzel szemben sokkal kisebb a mennyisége és inkább a szabályozásban van szerepe. Mindkét nemnél fontos szerepe van az elhízás esélyének csökkentésében, néhány szívbetegség kialakulásának kockázatát is minimalizálja, sőt, még a kettes típusú diabétesz megelőzésében is segíthet.

Intenzív mozgás és tesztoszteronszint

Több kutatás, tanulmány készült arról, hogy vajon van-e szignifikáns összefüggés az intenzív edzés és a tesztoszteron szintjének növekedése között.

  • 1983: Rájöttek, hogy a férfiaknál a tesztoszteron emelkedése azonnal mérhető súlyzós edzés esetén, míg a nőknél egyáltalán, vagy nagyon-nagyon kis mértékben lehet kimutatni.
  • 2001: Gépekkel vagy súlyzókkal folytatott edzés növeli a férfihormon szintjét nőknél, valamint rávilágítottak arra, hogy az intenzív mozgás hat a zsíranyagcserére is.
  • 2004: Idősebb férfiak esetében a rendszeres mozgás növeli a tesztoszteron és a növekedési hormon szintjét is, ugyanakkor pozitívan hat az agyműködésre is.
  • 2008: Ekkor adtak közre egy hosszú távú kutatást, amelyben 102 férfi vett részt. Leírták, hogy akik korábban nem sokat sportoltak, azoknál a dihidrotesztoszteron, vagyis a DHT szintje több mint 14%-kal magasabb volt, minta azoknál, akik rendszeresen mozogtak valamit.
  • 2012: Újabb tanulmány arról, hogy a rendszeres edzést folytató férfiak tesztoszteronszintje magasabb, mint azon férfiaké, akik nem edzenek, ülő munkát folytatnak.
  • 2016: A rendszeres edzés még annál is nagyobb hatást gyakorol a tesztoszteronszint-emelkedésre, min amekkorát a fogyásra

Elmondható tehát, hogy az intenzív, rendszeres edzés kihat a tesztoszteronszintre. Nem mindegy azonban, hogy milyen gyakorlatokat végzünk.

Ezeket a gyakorlatokat végezd a tesztoszteron emelkedéséért

1.   Súlyzós edzés, gépeken végzett edzés 

Az ellenállással végzett edzések férfiaknál rövid és hosszú távon is emelik a tesztoszteron szintjét, nők esetében azonban csak rövid távon mutatható ki némi emelkedés. A tesztoszteron szintje úgy 8-10 ismétlés után már emelkedik, ahogy a növekedési hormon szintje is.

2.   Magas intenzitású intervall edzés – férfiak esetében 

Egy kutatás segített kideríteni, hogy az intervall edzés, amelyben 90 másodperces intenzív, erőteljes futás váltakozik 90 másodperces pihenéssel, férfiak esetében sikeresebben és tartósabban emeli a tesztoszteronszintet, mint egy normál tempójú, 45 perces futás.

Ezek a gyakorlatok nem emelik a tesztoszteronszintet

Mivel nőknél ez a hormon fontos ugyan, de emelkedett szintje férfias tulajdonságokat eredményez (pl. fokozott szőrösödést, a hang mélyülését), érdemes odafigyelni, milyen mozgást végzünk.

1.   Magas intenzitású intervall edzés – nők esetében

Férfiaknál egyértelmű hormonszint-emelkedéssel jár együtt, nőknél azonban csökkenti a tesztoszteront a szervezetben. 2016-ban végeztek egy kutatást, ami arra világított rá, hogy nők esetében egy 8 másodperces nagyon intenzív biciklizés 12 másodperces pihenéssel váltakozva jelentősen csökkentette a tesztoszteronszintet.

2.   Kardióedzés 

A kardiózás hozzájárul a normál testsúly eléréséhez, ez viszont segít helyrerázni a hormonrendszerünket is, így a kardiózás jó hatással van a tesztoszteron szintjére is. Ezt azonban tudományos kutatás nem támasztja alá.

 

Ligeti Anna


Segítség! A pasimnak herpesze van!
Segítség! A pasimnak herpesze van!
Plátó, kérlek menj a fenébe!
Plátó, kérlek menj a fenébe!
Ha egy napra nő lehetnék
Ha egy napra nő lehetnék
Mindig csak azt akarjuk hallani: szeretlek! Van, amikor nem szabad elhinni
Mindig csak azt akarjuk hallani: szeretlek! Van, amikor nem szabad elhinni
Online Nőgyógyászati Tanácsadás
Online Nőgyógyászati Tanácsadás
Ha beszélgetni szeretnél, szerelemről, szexről, vagy épp valami olyasmibe ugrottál fejest, ami esetleg még korai volt, ne habozz, mindenre van megoldás!
SZERELEM | SZEXUALITÁS | FOGAMZÁSGÁTLÁS
impresszum | adatvédelmi nyilatkozat | felhasználási feltételek | mellékhatás bejelentés

Impresszum

Az IntimZóna weboldalt a Richter Gedeon Nyrt. üzemelteti. A portál szerkesztését és karbantartását a HealthLinePR-Med Kommunikációs Ügynökség végzi a Richter Gedeon Nyrt. megbízásából.

Portál üzemeltetője

Richter Gedeon Nyrt.
Székhely: 1103 Budapest, Gyömrői út 19-21.
Cg.: 01-10-040944 (Cégbíróság: Fővárosi Bíróság)
Adószám: 10484878-2-44

Portál szerkesztője, karbantartója

HealthLinePR-Med Kommunikációs Ügynökség
Székhely: 1037 Budapest, Montevideo utca 7.
Email: Ez az e-mail-cím a szpemrobotok elleni védelem alatt áll. Megtekintéséhez engedélyeznie kell a JavaScript használatát.

Főszerkesztő: Örkényi Gabriella
Szerkesztőségi főmunkatárs: Kovács –Hain Zsuzsanna
Munkatársak: Balogh Ferenc, Dr. Jármi Hilda, Földi Miklós, Frank Róbert, Haris Éva, Kapuvári Tamás, Ligeti Anna, Molnár Miklós, Serbán Richárd, Szarvas Zoltán, Tarjáni Rita, Tóth Anna, Vémi Zoltán

Kapcsolat:

Richter Gedeon Nyrt.
https://www.gedeonrichter.com//hu-hu/kapcsolat
Hatóság: OGYÉI

A weboldal nőgyógyászati szakmai tartalmát lektorálta: Dr. Farkas Erika nőgyógyász szakorvos

Amennyiben egy gyógyszerrel kapcsolatban mellékhatást vagy minőségi reklamációt szeretne bejelenteni, a következő lehetőségek bármelyikén megteheti:

Tel: +36 1 505 7032

Vagy az alábbi felületen:

https://www.gedeonrichter.com//hu-hu/kapcsolat

illetve a következő e-mail-címek bármelyikén:
Ez az e-mail-cím a szpemrobotok elleni védelem alatt áll. Megtekintéséhez engedélyeznie kell a JavaScript használatát.