intimzona információ

Hogy mindent egy helyen megtalálj, ami a szerelemmel, szexszel, intimitással, és főleg a fogamzásgátlással kapcsolatban érdekelhet. Olvass bennünket, sok tippet, érdekes cikket találhatsz az oldalunkon. Oszd meg velünk tapasztalataidat, vagy kérdezz szakértőinktől. Tarts velünk, s kövess minket az IntimZóna Facebook oldalán is.

Anyává válni tinédzserként – A megfelelő felvilágosításnak kulcsszerepe van a megelőzésben

Anyává válni tinédzserként – A megfelelő felvilágosításnak kulcsszerepe van a megelőzésben

A tinédzserek valójában gyermekek még maguk is, annak ellenére, hogy testileg érettek a szexuális életre és akár gyermeket is szülhetnek. Hazánkban ezer fiatal, tinédzser lányból tizenhét szül gyermeket. A felvilágosításban, a tudás szélesítésében a szülők felelőssége igen nagy, ahogy a médiáé és az internetes orgánumoké is.

A tendencia a régebbi, 2015-ös adatokhoz képest javuló ugyan, de még mindig magasabb, mint a nyugati országokban. Az Európai Unióban ezer tinédzser lány közül átlagosan hét, egyes nyugati országokban pedig 2-4 szül.* Ebbe nehezemre esik belegondolni két kamaszlány anyukájaként. A lányaim gyermekek még, és elképzelni is nehéz, hogy az ő korukban valaki már egy gyermek édesanyja lehet.

A barátok és a társadalom felől is nyomást éreznek

A tinédzserkori terhességhez társadalmi és szociális tényezők is hozzájárulnak. Ahhoz, hogy eljussunk oda, hogy a megelőzés valóban előtérbe kerüljön, több lépést kell megtennünk. Olyan összetett, mindenre kiterjedő szexuális felvilágosításra volna szükség, ami ma Magyarországon nem elérhető az iskolákban. A barátok tapasztalataiból azonban nem feltétlenül lehet hiteles információkhoz jutni. Átfogó képre van szüksége a tinédzsereknek ahhoz, hogy saját életükkel kapcsolatban maguk tudjanak felelős döntést hozni az adott pillanatban.

De vajon mi vezet a korai életkorban bekövetkező terhességhez? Sok fiatal érzi úgy, hogy a kortársai erős nyomást gyakorolnak rájuk, hogy feküdjenek le valakivel, ugyanígy a társadalom oldaláról is ugyanezt érzik. Azok a lányok, akik fiatalon szülnek gyermeket, sokszor alacsony iskolai végzettséggel rendelkeznek és szegényes körülmények között élnek. Kevésbé férnek hozzá a hosszú távú fogamzásgátlás eszközeihez, és sajnos erről a tudásuk sem elegendő.

Lelki és mentális teher – anyának és gyermeknek is

Anyává válni nem könnyű feladat, ez még a felnőtt nők számára is megterhelő lehet. Egy olyan tinédzsernek, aki még önmagáról is nehezen képes dönteni, komoly stresszt jelent a szülés. A fizikai, testi változásokon túl olyasmikkel kell szembenézniük, amikre még nincsenek felkészülve. Hirtelen minden megváltozik. Az élet nem önfeledt és gondtalan többé. A kisbaba körül rengeteg a teendő már a születése előtt is – miközben még az iskolapadban is teljesíteni kell(ene). Tinédzser anyáknál a szülés utáni depresszió is igen gyakori, az öngyilkossági gondolatok sem ritkák.

A tinédzserkorú anyák legtöbbször nem fejezik be az iskoláikat. Ez pedig semmi jóval nem kecsegtet hosszú távon, hiszen így az anyagi lehetőségeik csekélyek lesznek. Kevesen vannak azok, akik elvégzik a középiskolát, és még kevesebben, akik diplomát szereznek.

anyava-valni-tinedzserkent-a-megfelelo-felvilagositasnak-kulcss_p77825

A fiatalkorú édesanyák sokszor elhanyagolják saját egészségüket, minden figyelmüket és idejüket leköti a baba, a róla való gondoskodás. Sajnos az anyagi szegénység magával hozza az egészségtelen életmódot, hiszen nem jutnak megfelelő, egészséges, vitaminokban, ásványi anyagokban gazdag táplálékhoz.

A tinédzser anyák gyermekeinek rövid és hosszú távon is sok problémával kell szembenézniük. Nagyobb eséllyel születnek kis súllyal, ami már önmagában is kockázatos. Ám a születési rendellenességek száma is magasabb, mint a 20 éves kor felett gyermeket vállaló anyák gyermekei esetében. Később is több akadályt kell legyőzniük a tinianyák gyermekeinek: az óvodai érettség kialakulása is lassúbb esetükben, tanulási nehézségekkel, viselkedési zavarokkal küzdhetnek.

A megelőzés mindenki érdeke

A megelőzés legfontosabb pontja a szexuális felvilágosítás, amit már gyermekkorban el kellene kezdeni. A szexualitás még mindig tabunak számít, pedig már kicsi korban szükség lenne a felvilágosításra, természetesen a gyermekek szintjén. Ez hozzájárul ahhoz, hogy a szexuális élettel, annak megkezdésével kapcsolatban felelős döntést tudjanak hozni a fiatalok. Az semmiképp sem megoldás, hogy barátok, barátnők tapasztalatait vegyék alapul, vagy a hitelességet nélkülöző forrásokból jussanak vélt igazságokhoz. Az iskolákban 14 éves korban tartanak némi felvilágosítást, de ez esetenként már késő. Ezek a kamaszok már vagy belekóstoltak a szexualitásba, vagy már túl is vannak az első élményen, netán már aktív szexuális életet is élnek. Amit mi magunk, szülők, pedagógusok meg tudunk változtatni, az a saját hozzáállásunk a témához. Csak ez segítheti hozzá gyermekeinket ahhoz, hogy értékes gyermekkoruk legyen, és a felnőttkort csak akkor kezdjék el élni, amikor arra agyilag is éretté váltak.

Az IntimZóna weboldalán ezért írunk nyíltan, tabuk nélkül a szexuális élet különböző aspektusairól, széles körben bemutatva azt a fiatal korosztálynak. A fogamzásgátlással és a védekezés különböző módszereivel is foglalkozunk, hiteles információkat nyújtva. Szerkesztőségünk és szakértőink saját eszközeikkel tesznek azért, hogy a tinédzserkorúak tudása helyes irányba fejlődjön. Az edukációs munkához azonban a szülők és a pedagógusok segítségére is szükség van, nem beszélve a döntéshozókról.

 

Kovács-Hain Zsuzsa

 

Forrás:

*https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3174139/

KSH adatai

 

Document ID: KEDP/DAE71J, Lezárás dátuma: 2023.09.28.

 


Párkapcsolat – Randitól a boldogító igenig
Párkapcsolat – Randitól a boldogító igenig
Miért nem megy jól a szex? – 3 dolog állhat az útjába
Miért nem megy jól a szex? – 3 dolog állhat az útjába
Valami elromlott a kapcsolatban? – Helyre lehet hozni
Valami elromlott a kapcsolatban? – Helyre lehet hozni
Tévhitek az önkielégítésről
Tévhitek az önkielégítésről
Online Nőgyógyászati Tanácsadás
Online Nőgyógyászati Tanácsadás
Ha beszélgetni szeretnél, szerelemről, szexről, vagy épp valami olyasmibe ugrottál fejest, ami esetleg még korai volt, ne habozz, mindenre van megoldás!
SZERELEM | SZEXUALITÁS | FOGAMZÁSGÁTLÁS
impresszum | adatvédelmi nyilatkozat | felhasználási feltételek | mellékhatás bejelentés

Impresszum

Az IntimZóna weboldalt a Richter Gedeon Nyrt. üzemelteti. A portál szerkesztését és karbantartását a HealthLinePR-Med Kommunikációs Ügynökség végzi a Richter Gedeon Nyrt. megbízásából.

Portál üzemeltetője

Richter Gedeon Nyrt.
Székhely: 1103 Budapest, Gyömrői út 19-21.
Cg.: 01-10-040944 (Cégbíróság: Fővárosi Bíróság)
Adószám: 10484878-2-44

Portál szerkesztője, karbantartója

HealthLinePR-Med Kommunikációs Ügynökség
Székhely: 1037 Budapest, Montevideo utca 7.
Email: Ez az e-mail-cím a szpemrobotok elleni védelem alatt áll. Megtekintéséhez engedélyeznie kell a JavaScript használatát.

Főszerkesztő: Örkényi Gabriella
Szerkesztőségi főmunkatárs: Kovács –Hain Zsuzsanna
Munkatársak: Balogh Ferenc, Dr. Jármi Hilda, Földi Miklós, Frank Róbert, Haris Éva, Ligeti Anna, Molnár Miklós, Serbán Richárd, Szarvas Zoltán, Tarjáni Rita, Tóth Anna, Vémi Zoltán

Kapcsolat:

Richter Gedeon Nyrt.
https://www.gedeonrichter.com//hu-hu/kapcsolat
Hatóság: OGYÉI

A weboldal nőgyógyászati szakmai tartalmát lektorálta: Dr. Farkas Erika nőgyógyász szakorvos

Képek forrása: 123RF Hungary, Freepik Company

Amennyiben egy gyógyszerrel kapcsolatban mellékhatást vagy minőségi reklamációt szeretne bejelenteni, a következő lehetőségek bármelyikén megteheti:

Tel: +36 1 505 7032

Vagy az alábbi felületen:

https://www.gedeonrichter.com//hu-hu/kapcsolat

illetve a következő e-mail-címek bármelyikén:
Ez az e-mail-cím a szpemrobotok elleni védelem alatt áll. Megtekintéséhez engedélyeznie kell a JavaScript használatát.