Hogy mindent egy helyen megtalálj, ami a szerelemmel, szexszel, intimitással, és főleg a fogamzásgátlással kapcsolatban érdekelhet. Olvass bennünket, sok tippet, érdekes cikket találhatsz az oldalunkon. Oszd meg velünk tapasztalataidat, vagy kérdezz szakértőinktől. Tarts velünk, s kövess minket az IntimZóna Facebook oldalán is.
A tinédzserek valójában gyermekek még maguk is, annak ellenére, hogy testileg érettek a szexuális életre és akár gyermeket is szülhetnek. Hazánkban ezer fiatal, tinédzser lányból tizenhét szül gyermeket. A felvilágosításban, a tudás szélesítésében a szülők felelőssége igen nagy, ahogy a médiáé és az internetes orgánumoké is.
A tendencia a régebbi, 2015-ös adatokhoz képest javuló ugyan, de még mindig magasabb, mint a nyugati országokban. Az Európai Unióban ezer tinédzser lány közül átlagosan hét, egyes nyugati országokban pedig 2-4 szül.* Ebbe nehezemre esik belegondolni két kamaszlány anyukájaként. A lányaim gyermekek még, és elképzelni is nehéz, hogy az ő korukban valaki már egy gyermek édesanyja lehet.
A tinédzserkori terhességhez társadalmi és szociális tényezők is hozzájárulnak. Ahhoz, hogy eljussunk oda, hogy a megelőzés valóban előtérbe kerüljön, több lépést kell megtennünk. Olyan összetett, mindenre kiterjedő szexuális felvilágosításra volna szükség, ami ma Magyarországon nem elérhető az iskolákban. A barátok tapasztalataiból azonban nem feltétlenül lehet hiteles információkhoz jutni. Átfogó képre van szüksége a tinédzsereknek ahhoz, hogy saját életükkel kapcsolatban maguk tudjanak felelős döntést hozni az adott pillanatban.
De vajon mi vezet a korai életkorban bekövetkező terhességhez? Sok fiatal érzi úgy, hogy a kortársai erős nyomást gyakorolnak rájuk, hogy feküdjenek le valakivel, ugyanígy a társadalom oldaláról is ugyanezt érzik. Azok a lányok, akik fiatalon szülnek gyermeket, sokszor alacsony iskolai végzettséggel rendelkeznek és szegényes körülmények között élnek. Kevésbé férnek hozzá a hosszú távú fogamzásgátlás eszközeihez, és sajnos erről a tudásuk sem elegendő.
Anyává válni nem könnyű feladat, ez még a felnőtt nők számára is megterhelő lehet. Egy olyan tinédzsernek, aki még önmagáról is nehezen képes dönteni, komoly stresszt jelent a szülés. A fizikai, testi változásokon túl olyasmikkel kell szembenézniük, amikre még nincsenek felkészülve. Hirtelen minden megváltozik. Az élet nem önfeledt és gondtalan többé. A kisbaba körül rengeteg a teendő már a születése előtt is – miközben még az iskolapadban is teljesíteni kell(ene). Tinédzser anyáknál a szülés utáni depresszió is igen gyakori, az öngyilkossági gondolatok sem ritkák.
A tinédzserkorú anyák legtöbbször nem fejezik be az iskoláikat. Ez pedig semmi jóval nem kecsegtet hosszú távon, hiszen így az anyagi lehetőségeik csekélyek lesznek. Kevesen vannak azok, akik elvégzik a középiskolát, és még kevesebben, akik diplomát szereznek.
A fiatalkorú édesanyák sokszor elhanyagolják saját egészségüket, minden figyelmüket és idejüket leköti a baba, a róla való gondoskodás. Sajnos az anyagi szegénység magával hozza az egészségtelen életmódot, hiszen nem jutnak megfelelő, egészséges, vitaminokban, ásványi anyagokban gazdag táplálékhoz.
A tinédzser anyák gyermekeinek rövid és hosszú távon is sok problémával kell szembenézniük. Nagyobb eséllyel születnek kis súllyal, ami már önmagában is kockázatos. Ám a születési rendellenességek száma is magasabb, mint a 20 éves kor felett gyermeket vállaló anyák gyermekei esetében. Később is több akadályt kell legyőzniük a tinianyák gyermekeinek: az óvodai érettség kialakulása is lassúbb esetükben, tanulási nehézségekkel, viselkedési zavarokkal küzdhetnek.
A megelőzés legfontosabb pontja a szexuális felvilágosítás, amit már gyermekkorban el kellene kezdeni. A szexualitás még mindig tabunak számít, pedig már kicsi korban szükség lenne a felvilágosításra, természetesen a gyermekek szintjén. Ez hozzájárul ahhoz, hogy a szexuális élettel, annak megkezdésével kapcsolatban felelős döntést tudjanak hozni a fiatalok. Az semmiképp sem megoldás, hogy barátok, barátnők tapasztalatait vegyék alapul, vagy a hitelességet nélkülöző forrásokból jussanak vélt igazságokhoz. Az iskolákban 14 éves korban tartanak némi felvilágosítást, de ez esetenként már késő. Ezek a kamaszok már vagy belekóstoltak a szexualitásba, vagy már túl is vannak az első élményen, netán már aktív szexuális életet is élnek. Amit mi magunk, szülők, pedagógusok meg tudunk változtatni, az a saját hozzáállásunk a témához. Csak ez segítheti hozzá gyermekeinket ahhoz, hogy értékes gyermekkoruk legyen, és a felnőttkort csak akkor kezdjék el élni, amikor arra agyilag is éretté váltak.
Az IntimZóna weboldalán ezért írunk nyíltan, tabuk nélkül a szexuális élet különböző aspektusairól, széles körben bemutatva azt a fiatal korosztálynak. A fogamzásgátlással és a védekezés különböző módszereivel is foglalkozunk, hiteles információkat nyújtva. Szerkesztőségünk és szakértőink saját eszközeikkel tesznek azért, hogy a tinédzserkorúak tudása helyes irányba fejlődjön. Az edukációs munkához azonban a szülők és a pedagógusok segítségére is szükség van, nem beszélve a döntéshozókról.
Kovács-Hain Zsuzsa
Forrás:
*https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3174139/
KSH adatai
Document ID: KEDP/DAE71J, Lezárás dátuma: 2023.09.28.
Impresszum
Az IntimZóna weboldalt a Richter Gedeon Nyrt. üzemelteti. A portál szerkesztését és karbantartását a HealthLinePR-Med Kommunikációs Ügynökség végzi a Richter Gedeon Nyrt. megbízásából.
Portál üzemeltetője
Richter Gedeon Nyrt.
Székhely: 1103 Budapest, Gyömrői út 19-21.
Cg.: 01-10-040944 (Cégbíróság: Fővárosi Bíróság)
Adószám: 10484878-2-44
Portál szerkesztője, karbantartója
HealthLinePR-Med Kommunikációs Ügynökség
Székhely: 1037 Budapest, Montevideo utca 7.
Email: Ez az e-mail-cím a szpemrobotok elleni védelem alatt áll. Megtekintéséhez engedélyeznie kell a JavaScript használatát.
Kapcsolat:
Richter Gedeon Nyrt.
https://www.gedeonrichter.com//hu-hu/kapcsolat
Hatóság: OGYÉI
A weboldal nőgyógyászati szakmai tartalmát lektorálta: Dr. Farkas Erika nőgyógyász szakorvos
Képek forrása: 123RF Hungary, Freepik Company
Amennyiben egy gyógyszerrel kapcsolatban mellékhatást vagy minőségi reklamációt szeretne bejelenteni, a következő lehetőségek bármelyikén megteheti:
Tel: +36 1 505 7032
Vagy az alábbi felületen:
https://www.gedeonrichter.com//hu-hu/kapcsolat
illetve a következő e-mail-címek bármelyikén:
Ez az e-mail-cím a szpemrobotok elleni védelem alatt áll. Megtekintéséhez engedélyeznie kell a JavaScript használatát.