Hogy mindent egy helyen megtalálj, ami a szerelemmel, szexszel, intimitással, és főleg a fogamzásgátlással kapcsolatban érdekelhet. Olvass bennünket, sok tippet, érdekes cikket találhatsz az oldalunkon. Oszd meg velünk tapasztalataidat, vagy kérdezz szakértőinktől. Tarts velünk, s kövess minket az IntimZóna Facebook oldalán is.
A tudomány világában évtizedek óta folyik a vita arról, hogy valóban léteznek-e jelentős különbségek a nők és a férfiak agyi működése között. A legújabb kutatások arra mutatnak rá, hogy a két nem agya valóban különbözik, és ezek a különbségek nem csupán biológiai, hanem funkcionális szinten is megnyilvánulnak.
A témával kapcsolatos kutatások évtizedek óta zajlanak, de az elmúlt években új technológiák és fejlettebb eljárások - mint például az MRI (mágneses rezonanciás képalkotás) segítségével, a tudósok egyre részletesebben képesek vizsgálni az agyi aktivitást és annak különbségeit a férfiak és nők között. Az új eredmények már konkrét, mérhető eltéréseket mutatnak a két nem agyi struktúrája és működése között.
Egyes neurológiai és pszichológiai problémákról az derült ki, hogy mindkét nemnél máshogy jelentkeznek. Depresszióra és migrénre hajlamosabbak a nők, a férfiaknál viszont gyakoribb az autizmus, a Parkinson-kór és a skizofrénia. A nőknek jobban megy az érzelmek leképezése, értelmezése, egy másik embert jobban képesek kiismerni csupán az arckifejezése nyomán, a férfiak viszont jobban fel tudják mérni a térbeli távolságokat.
A férfiak agya nagyobb, hiszen a koponyájuk is méretesebb, mint a nőké. Van azonban két olyan terület, ami a női agyban nagyobb, mint a férfiaknál. Az egyik az emlékezésért felelős hipotalamusz, a másik pedig a jutalmazás kognitív feldolgozásáért felelős baloldali nucleus accumbens.
A kutatók bizonyították, hogy a nők és férfiak agya szerkezetileg is különbözik. A férfiak agyában jellemzően nagyobb a szürkeállomány, míg a nők agyában több a fehérállomány. A szürkeállomány az idegsejtek közvetlen összeköttetéseit tartalmazza, míg a fehérállomány az idegrostok „kábeleit”, amelyek az agy különböző részei közötti kommunikációt segítik elő. A nők esetében a magasabb fehérállomány aránya azt eredményezi, hogy az agyuk gyorsabban képes kapcsolatot létesíteni a különböző területek között.
A funkcionális különbségek a két nem között még érdekesebb eredményeket hoztak. A kutatások azt mutatják, hogy a nők agya általában integráltabban működik, mivel több különböző agyi területet aktivál egy adott feladat elvégzésekor. A férfiak agya inkább specializált, és hajlamos arra, hogy egy-egy konkrét területre összpontosítson.
Egyes kutatók szerint ez a különbség lehet a magyarázata annak, hogy miért látunk különböző erősségeket és gyengeségeket a férfiak és nők viselkedésében. A nők képesek a multitaskingra, mivel agyuk különböző részei jobban együttműködnek, míg a férfiak inkább mélyebben koncentrálnak egy-egy feladatra, mivel agyuk területei szorosabban kapcsolódnak az adott tevékenységhez.
A nők és férfiak agyi különbségei nemcsak a kognitív képességekre, hanem a társadalmi és viselkedési jellegzetességekre is hatással lehetnek. Például a nők képesek arra, hogy markánsabban kifejezzék az érzelmeiket, és mások érzéseire is érzékenyebbek, mivel az agyuk több érzelmi központot aktivál egy-egy társas helyzetben. A férfiak viszont hajlamosabbak az analitikus gondolkodásra és a problémamegoldásra, mivel az agyuk több területe összpontosít az ilyen típusú feladatokra.
A nemi különbségek kialakulásában nemcsak az agyi struktúrák játszanak szerepet, hanem a hormonális különbségek is jelentős hatással vannak. A férfiak szervezetének domináns hormonja, a tesztoszteron, a nőké az ösztrogén – ezek más-más hatással vannak az agy fejlődésére és működésére. A hormonok befolyásolják az idegi kapcsolatok kialakulását, és az agy különböző területeinek aktivitását, ami tovább fokozza a nemek közötti különbségeket.
Bár a kutatások érdekes eredményekkel szolgálnak, fontos megjegyezni, hogy az agyi különbségek nem jelentik azt, hogy a nők vagy férfiak valamelyik csoportja okosabb vagy egy adott területen tehetségesebb lenne. A különbségek nem az értelmi képességekben, hanem inkább a gondolkodás, a tanulás és a problémamegoldás módjában mutatkoznak meg. Az agy rendkívül plasztikus, vagyis képes alkalmazkodni és változni, így a környezeti hatások, a nevelés és az egyéni tapasztalatok is jelentős szerepet játszanak a kognitív fejlődésben.
Tarjáni Rita
Forrás:
https://www.endeavorhealth.org/articles/differences-in-men-women-brains
https://www.elte.hu/content/kulonbsegek-a-ferfi-es-a-noi-agy-kozott.t.21785
https://journals.plos.org/plosone/article?id=10.1371/journal.pone.0236883
Impresszum
Az IntimZóna weboldalt a Richter Gedeon Nyrt. üzemelteti. A portál szerkesztését és karbantartását a HealthLinePR-Med Kommunikációs Ügynökség végzi a Richter Gedeon Nyrt. megbízásából.
Portál üzemeltetője
Richter Gedeon Nyrt.
Székhely: 1103 Budapest, Gyömrői út 19-21.
Cg.: 01-10-040944 (Cégbíróság: Fővárosi Bíróság)
Adószám: 10484878-2-44
Portál szerkesztője, karbantartója
HealthLinePR-Med Kommunikációs Ügynökség
Székhely: 1037 Budapest, Montevideo utca 7.
Email: Ez az e-mail-cím a szpemrobotok elleni védelem alatt áll. Megtekintéséhez engedélyeznie kell a JavaScript használatát.
Kapcsolat:
Richter Gedeon Nyrt.
https://www.gedeonrichter.com//hu-hu/kapcsolat
Hatóság: OGYÉI
A weboldal nőgyógyászati szakmai tartalmát lektorálta: Dr. Farkas Erika nőgyógyász szakorvos
Képek forrása: 123RF Hungary, Freepik Company
Amennyiben egy gyógyszerrel kapcsolatban mellékhatást vagy minőségi reklamációt szeretne bejelenteni, a következő lehetőségek bármelyikén megteheti:
Tel: +36 1 505 7032
Vagy az alábbi felületen:
https://www.gedeonrichter.com//hu-hu/kapcsolat
illetve a következő e-mail-címek bármelyikén:
Ez az e-mail-cím a szpemrobotok elleni védelem alatt áll. Megtekintéséhez engedélyeznie kell a JavaScript használatát.