Hogy mindent egy helyen megtalálj, ami a szerelemmel, szexszel, intimitással, és főleg a fogamzásgátlással kapcsolatban érdekelhet. Olvass bennünket, sok tippet, érdekes cikket találhatsz az oldalunkon. Oszd meg velünk tapasztalataidat, vagy kérdezz szakértőinktől. Tarts velünk, s kövess minket az IntimZóna Facebook oldalán is.
A női szervezet egészsége és vitalitása nem egyetlen tényezőn múlik, hanem egy komplex, egymásra ható rendszeren. Az elmúlt évtizedek kutatásai arra világítottak rá, hogy a hormonális egyensúly fenntartása, a mikrobiom állapota, a genetika, az életmód és a lelki egészség mind döntően formálja a női élettartamot.
A női egészséget számos tényező formálja. Az élettartamot és az életminőséget nagyban meghatározza, hogy ezek közül mely tényezők dominálnak az életünkben, illetve hogy hogyan tudjuk azokat pozitívan befolyásolni.
Nemcsak a bélrendszer, de a hüvely flórája is meghatározza a női egészséget. A különféle mikroorganizmusok védőgátként működnek a fertőzésekkel szemben, sőt, közvetetten befolyásolják a reprodukciós funkciókat is. A bél- és a húgyúti mikrobiom folyamatos kapcsolatban áll egymással, és ha valamelyik kibillen, az az egész rendszer stabilitását veszélyezteti.
A bélmikrobiom, azaz a bélrendszerünkben élő mikroorganizmusok összessége, ma már nem pusztán emésztési folyamataink kísérőjeként ismert. Egyre világosabb, hogy szoros kapcsolatban áll az immunrendszerrel, az anyagcserével, a mentális egészséggel — és nem utolsósorban a hormonháztartással.
A női panaszok hátterében gyakran nem kizárólag nőgyógyászati okok húzódnak meg. Az endokrin rendszer zavarai, emésztési problémák, idegrendszeri és anyagcsere-folyamatok mind-mind hozzájárulhatnak a tünetek kialakulásához. Ezért szükséges holisztikus megközelítést alkalmazni, különösen életmódváltás idején vagy a változókor közeledtével.
A nők dupla X-kromoszómapárja genetikai előnyt jelenthet. Ha az egyik X kromoszómán mutáció lép fel, a másik képes részben pótolni azt a hibát, átvenni bizonyos szerepeket. Ez a genetikai „biztonsági háló” segít csökkenteni bizonyos betegségek kockázatát, de nem helyettesíti az egészségtudatos életmódot.
Az ösztrogén számos szervet és szervrendszert óv: a szívet, az érrendszert, a csontokat. Amikor a menopauza során szintje visszaesik, a szervezet elveszíti ezt a fontos védőpajzsot. Ebben az életszakaszban különösen sokat számít a rendszeres testmozgás, a gyulladáscsökkentő étrend és a stresszkezelés, hogy a szervezet újra megtalálja az egyensúlyt.
Az ösztrogénszint csökkenése mellett a testsúly alakulása is kulcsszerephez jut. A túlsúly nem csupán a mozgásszervi panaszokkal hozható összefüggésbe, hanem növeli a hormonálisan érzékeny daganatok – például az emlőrák – kockázatát is. Ugyanígy kiemelt figyelmet érdemel az idegrendszer egészsége, hiszen a nőket aránytalanul gyakrabban érintik a demenciához köthető kórképek is.
A stressz szinte láthatatlan romboló: nemcsak pszichés tüneteket okoz, hanem sejtszinten is károsítja a szervezetet, felborítva például a hüvelyi mikrobiom természetes védelmi vonalait.
Az étrend az egyik legerőteljesebb eszköz a női hormonális egyensúly befolyásolására. A nem megfelelő táplálkozás rövid távon menstruációs zavarokhoz, hosszú távon krónikus betegségekhez (pl. cukorbetegség, szívbetegség, hormonális ráktípusok) vezethet.
A rendszeres mozgás nem csupán a testtömeg szabályozása miatt fontos. A hormonális egészség szempontjából az egyik legjelentősebb tényező.
Javítja az inzulinérzékenységet, megelőzve a hormonális egyensúlyzavarok egyik fő okát, az inzulinrezisztenciát. Szabályozza a kortizolszintet. A közepes intenzitású edzések segíthetnek a stresszhormonok szintjének normalizálásában. A mozgás segít az ösztrogénszintet egyensúlyban tartani. A rendszeres fizikai aktivitás segíthet az ösztrogén lebontásában és kiürítésében, csökkentve az ösztrogéndominancia kockázatát. Nem utolsósorban pedig endorfint termel, javítja a hangulatot, amely közvetetten a hormonális egyensúly fenntartásához is hozzájárul.
A felnőttkori betegségek alapjait gyakran már gyermekkorban rakjuk le. Az egészségtelen táplálkozás, a mozgáshiány és a korai anyagcserezavarok – például inzulinrezisztencia – már fiatal korban megnövelik a szív- és érrendszeri betegségek, a diabétesz és a daganatok kockázatát. Emiatt nem elég felnőttként belekezdeni az egészséges életmódba, már gyermekkorban fontos az odafigyelés, ami a szülők feladata.
A női egészség megőrzésében alapvető szerepe van a korai felismerésnek. A méhnyakrák elleni küzdelemben például a rendszeres rákszűrés – a HPV (humán papillómavírus) szűréssel kiegészítve – életet menthet. Emellett érdemes figyelni az inzulinrezisztencia, a PCOS és az endometriózis jeleire is, amelyek hátterében gyakran életmódbeli tényezők húzódnak meg.
A mai táplálkozási szokások, a mozgáshiány, a környezeti toxinok és az antibiotikumhasználat drámai gyorsasággal változtatták meg a női szervezet működését. A feldolgozott élelmiszerek, a hormonmaradványokat tartalmazó termékek és a bélflóra egyensúlyát felborító tényezők mind hozzájárulnak a női betegségek kialakulásához.
A hosszú, egészséges élet tehát nem varázslat. Testünk egy intelligens rendszer, amely meghálálja a tudatos törődést – minél korábban kezdjük, annál jobb eredményeket érhetünk el.
Jármi Hilda
Forrás:
https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S0882401019309556
Impresszum
Az IntimZóna weboldalt a Richter Gedeon Nyrt. üzemelteti. A portál szerkesztését és karbantartását a HealthLinePR-Med Kommunikációs Ügynökség végzi a Richter Gedeon Nyrt. megbízásából.
Portál üzemeltetője
Richter Gedeon Nyrt.
Székhely: 1103 Budapest, Gyömrői út 19-21.
Cg.: 01-10-040944 (Cégbíróság: Fővárosi Bíróság)
Adószám: 10484878-2-44
Portál szerkesztője, karbantartója
HealthLinePR-Med Kommunikációs Ügynökség
Székhely: 1037 Budapest, Montevideo utca 7.
Email: Ez az e-mail-cím a szpemrobotok elleni védelem alatt áll. Megtekintéséhez engedélyeznie kell a JavaScript használatát.
Kapcsolat:
Richter Gedeon Nyrt.
https://www.gedeonrichter.com//hu-hu/kapcsolat
Hatóság: OGYÉI
A weboldal nőgyógyászati szakmai tartalmát lektorálta: Dr. Farkas Erika nőgyógyász szakorvos
Képek forrása: 123RF Hungary, Freepik Company
Amennyiben egy gyógyszerrel kapcsolatban mellékhatást vagy minőségi reklamációt szeretne bejelenteni, a következő lehetőségek bármelyikén megteheti:
Tel: +36 1 505 7032
Vagy az alábbi felületen:
https://www.gedeonrichter.com//hu-hu/kapcsolat
illetve a következő e-mail-címek bármelyikén:
Ez az e-mail-cím a szpemrobotok elleni védelem alatt áll. Megtekintéséhez engedélyeznie kell a JavaScript használatát.