intimzona információ

Hogy mindent egy helyen megtalálj, ami a szerelemmel, szexszel, intimitással, és főleg a fogamzásgátlással kapcsolatban érdekelhet. Olvass bennünket, sok tippet, érdekes cikket találhatsz az oldalunkon. Oszd meg velünk tapasztalataidat, vagy kérdezz szakértőinktől. Tarts velünk, s kövess minket az IntimZóna Facebook oldalán is.

A fürdőzés nyugalma hüvelyfertőzések nélkül – Tényleg lehetséges!

A fürdőzés nyugalma hüvelyfertőzések nélkül – Tényleg lehetséges!

Sok nő szenved – élete során akár többször is – olyan fertőzésektől, amelyek uszodában, fürdőkben leselkedik rájuk. Ezek komoly problémákat okozhatnak, kezelésük rendkívül nehézkes, hosszadalmas is lehet. A női egészség megőrzése kulcskérdés, de mit kell tudnunk a fürdőkben elkapható fertőzésekről és van-e valamilyen megoldás a kivédésükre? A kérdéseinkre Dr. Kovács Péter szülész-nőgyógyász főorvos, feltaláló válaszolt.

dr-kovacs-peter
    Dr. Kovács Péter szülész-nőgyógyász főorvos, feltaláló

Mit kell tudnunk a hüvelyflóráról? Mi a köze női egészségünk megőrzéséhez?

A hüvelyflóra felnőttekre jellemző összetétele – a női hormonális ciklus hatására – már serdülőkortól elkezd kialakulni. Általa a szervezet természetes úton gondoskodik az intim testrészek védelméről, úgynevezett savköpenyt állít elő, amelyhez a hüvelyben található Lactobacillus a hüvelyben lévő cukorból, vagyis laktózból tejsavat, azaz laktacidot és hidrogén-peroxidot termel. Ilyen módon természetes körülmények között a hüvely nyálkahártyája gondoskodik a hüvely állandó savas kémhatásának megőrzéséről. Ez a folyamat segít megakadályozni, hogy a hüvelyben a kórokozók elszaporodjanak, és ilyen módon hüvelyfertőzés, hüvelyfolyás vagy akár súlyos következményes betegség, akár meddőség alakuljon ki. A savköpeny épsége, a megfelelő pH biztosítása ezért alapvető fontosságú. Míg a testet kívülről védő bőr pH értéke 5,5, a hüvelyé – ideális esetben – 3,6 és 4,5 között van.

A hüvely ökológiai rendszere igen bonyolult. Kényes egyensúlya különböző baktériumok „társbérletén” alapszik, és nagyon könnyen felborulhat. Legtöbbször a nő számára kellemetlenségek jelzik, amikor valamelyik résztvevő túlzottan elszaporodik. Érdekesség, hogy panaszokat okoz az is, amikor a lactobacillusok kerülnek túlsúlyba.

Számos olyan tényező létezik (pl. az uszodavíz magas klórtartalma, kórokozók elszaporodása), amely előidézheti a savköpeny károsodását, csökkentve az erejét a fertőzések elleni védekezésben.

Mi a tapasztalata a rendelésein, sokan érkeznek hüvelyfertőzéses panaszokkal?

A nőgyógyászati rendeléseket a legnagyobb számban olyan nők keresik fel, akik nemi szervük fertőződése következtében szenvednek valamilyen – enyhe vagy súlyosabb – betegségben.
Csak hüvelygyulladást – becslések szerint – a nők 6-10%-ánál állapítanak meg.
Igen gyakori panasz a hüvelyfolyás, ami számos fertőzés - gombás, bakteriális, stb. – tünete lehet, és sokaknál hosszabb ideje okoz kellemetlenségeket.
Az utóbbi években ugrásszerűen megszaporodott, nem szexuális úton szerzett hüvelyi fertőzések hátterében leginkább a nyilvános fürdőhelyek tömeges látogatottsága és a nem megfelelő egyéni higiénia állhat. A saját nőgyógyászati rendelésemen évti­ze­dek óta tapasztalom, hogy a nőknek mekkora szervi és pszichés bajokat okoz­nak a fürdők, uszodák vizében szerzett be­teg­sé­gek. A hüvely falát és a méhszáj felületét az emberi szervezet legérzékenyebb hámszövetei védik. Az odáig bejutó kórokozók viszonylag könnyen megtelepednek és szaporodni kezdenek. Ezek lehetnek gombák, baktériumok, élősködők különféle fajtái és vírusok is. Például a nők számára az egyik legveszélyesebb ráktípus, a méhnyakrák, ezt is egy vírus, a HPV okozza.

A hüvelynek van egy saját immunrendszere. Ez nem segít?

Igen, a hüvely rendelkezik ugyan önvédelmi mechanizmussal, különleges immunrendszerrel, de ez gyakran kevésnek bizonyul, amikor legyengül, vagy a kórokozók erősebbek nála. Nagyon fontos, hogy egy fertőzés esetén a kellemetlen tünetek első jelére forduljon az érintett hölgy orvoshoz. Csak így előzhető meg a probléma súlyosbodása, és így alakítható ki a kezelés menete.

Fürdőzés, úszás közben mitől kell tartanunk, hogyan fertőződhetünk meg?

Ilyenkor sok nőnek víz áramlik a hüvelyébe különböző mennyiségben, különösen azoknak a hölgyeknek, akik már szültek egy vagy több gyermeket.
A nyilvános helyeken számos kórokozó gyűlik össze, a nedves-vizes környezet kedvez a legtöbbjük szaporodásának. A látogatók számával növekszik a „beszerezhető” betegségek száma is. A szabad vizű strandok és tavak, folyók élő vizében nagy élet zajlik, amit jól ismerünk a mikroszkópból és laborvizsgálatok révén. Itt nagy mennyiségük győzheti le az – akár egészséges – hüvelyvédelmet.
A zárt, tisztán tartott nedves helyeken, vagyis uszodákban, wellness és SPA fürdőkben, szaunákban, fitnesz szalonokban, szoláriumokban általában nagy gondot fordítanak a víz, a környezet és az eszközök fertőtlenítésére – köszönhetően a szigorú állami szabályzásnak, ellenőrzéseknek és saját igényességüknek is. Esetükben azonban éppen a vegyszerek okoznak olykor bajt. Ártanak azoknak a jótékony és érzékeny baktériumoknak, amelyek a hüvelyt védelmező savas közeget alakítják ki. A legyengített védvonal könnyen veszíthet csatát az éppen ilyenkor támadó kórokozók ellen – bárhol, bármikor és bármitől a fürdés, úszás után is.

Mi lehet a megoldás? Ki lehet védeni, meg lehet előzni ezeket a fertőzéseket?

Megelőzésre a nők eddig sajnos különböző fertőtlenítő krémekkel, hüvelykúpokkal, tamponokkal és számos csodaszernek kikiáltott anyaggal lepték meg hüvelyflórájukat. Az ilyen védekezés eredményessége sok esetben csak a szerencsének köszönhető. Ugyanis a hüvely egészséges mikrovilágának egyensúlyát nem szerencsés megbolygatni. Hiába a támogató, védekező szándék, ezek az anyagok szinte minden esetben beavatkoznak a hüvely normális ökoszisztémájába. Találmányom egy egészségügyi tapasz. Egy olyan speciális orvostechnikai eszköz, amit bárki megvásárolhat. Ez a tapasz nem avatkozik bele a hüvely természetes működésébe. Kívülről gátolja meg, hogy víz jusson a hüvelybe. Sem vegyi, sem mechanikai hatást nem gyakorol a hüvelyre, mivel csak a külső bőrfelülettel érintkezik. Nem juttat be fertőtlenítőszert (mint egyes hüvelykúpok, krémek), és nem érintkezik a hüvelyfallal (mint a tamponok). Használata során nem változik meg a hüvely normál, ún. Döderlein flórája, amelynek egyensúlya a természetes védelem alapja. A tapasz hatékonyan távol tartja a kórokozókat és a vegyszereket egyaránt, megfelelő védelmet nyújtva a vízben és nedves helyeken. Védi a használója környezetében lévőket is a fertőződéstől hüvelyfolyás, menstruáció idején.

 

https://shop.pekobelt.hu/

 

Ligeti Anna


Hűség? Mi az?
Hűség? Mi az?
A megtermékenyítésen túl - Az ondó hatással van a nőkre
A megtermékenyítésen túl - Az ondó hatással van a nőkre
A szerelem örök
A szerelem örök
A szerelem – a nő szerint
A szerelem – a nő szerint
Online Nőgyógyászati Tanácsadás
Online Nőgyógyászati Tanácsadás
Ha beszélgetni szeretnél, szerelemről, szexről, vagy épp valami olyasmibe ugrottál fejest, ami esetleg még korai volt, ne habozz, mindenre van megoldás!
SZERELEM | SZEXUALITÁS | FOGAMZÁSGÁTLÁS
impresszum | adatvédelmi nyilatkozat | felhasználási feltételek | mellékhatás bejelentés

Impresszum

Az IntimZóna weboldalt a Richter Gedeon Nyrt. üzemelteti. A portál szerkesztését és karbantartását a HealthLinePR-Med Kommunikációs Ügynökség végzi a Richter Gedeon Nyrt. megbízásából.

Portál üzemeltetője

Richter Gedeon Nyrt.
Székhely: 1103 Budapest, Gyömrői út 19-21.
Cg.: 01-10-040944 (Cégbíróság: Fővárosi Bíróság)
Adószám: 10484878-2-44

Portál szerkesztője, karbantartója

HealthLinePR-Med Kommunikációs Ügynökség
Székhely: 1037 Budapest, Montevideo utca 7.
Email: Ez az e-mail-cím a szpemrobotok elleni védelem alatt áll. Megtekintéséhez engedélyeznie kell a JavaScript használatát.

Főszerkesztő: Örkényi Gabriella
Szerkesztőségi főmunkatárs: Kovács –Hain Zsuzsanna
Munkatársak: Balogh Ferenc, Dr. Jármi Hilda, Földi Miklós, Frank Róbert, Haris Éva, Kapuvári Tamás, Ligeti Anna, Molnár Miklós, Serbán Richárd, Szarvas Zoltán, Tarjáni Rita, Tóth Anna, Vémi Zoltán

Kapcsolat:

Richter Gedeon Nyrt.
https://www.gedeonrichter.com//hu-hu/kapcsolat
Hatóság: OGYÉI

A weboldal nőgyógyászati szakmai tartalmát lektorálta: Dr. Farkas Erika nőgyógyász szakorvos

Amennyiben egy gyógyszerrel kapcsolatban mellékhatást vagy minőségi reklamációt szeretne bejelenteni, a következő lehetőségek bármelyikén megteheti:

Tel: +36 1 505 7032

Vagy az alábbi felületen:

https://www.gedeonrichter.com//hu-hu/kapcsolat

illetve a következő e-mail-címek bármelyikén:
Ez az e-mail-cím a szpemrobotok elleni védelem alatt áll. Megtekintéséhez engedélyeznie kell a JavaScript használatát.