A nők felét érinti - a premenstruációs szindróma, azaz a PMS
Óriási szám, de sajnos nem elírás: a nők több mint fele szenved egy testi-lelki tünetekből álló kórképtől, amelyet PMS-nek, azaz premenstruációs szindrómának nevezünk. A hátterében valószínűleg hormonális változások állnak. A betegségről Dr. Gyovai Gabriella szülész-nőgyógyász szakorvossal, szexuális medicina szakemberrel beszélgettünk.
A nők több mint fele tapasztalja ezeket.
Milyen lelki tünetei vannak a PMS-nek?
A testi tünetek, alhasi puffadásban, mellfeszülésben nyilvánulnak meg, melyeket feltehetően hormonális változások okoznak. Fáradékonyság, levertség, idegesség, rossz hangulat is jelentkezhet. Ezek oka a szerotonin hormon szintjének csökkenése. A szindróma legsúlyosabb formája az úgy nevezett premenstruációs diszfória, ami súlyos depresszióval, ingerlékenységgel jár és mindig a menstruáció előtt 7-10 nappal kezdődik. A nők 5 százalékát érinti. Ezzel a formával sürgősen orvoshoz kell fordulni. Nagyon fontos, hogy elkülönítsük a PMS-től a fájdalmas menstruációt (dysmenorhea), ahol a testi tünetek a menstruáció első napján jelennek meg.
Mi a megoldás a PMS csökkentésére?
A peteéréssel nem járó ciklusok esetén – például fogamzásgátló szedése esetén –sokkal ritkábban jelennek meg a testi tünetek. A leghatékonyabbak az egyfázisú fogamzásgátlók, minden tabletta ugyanannyi hatóanyagot tartalmaz. A drospirenon tartalmú tabletták további jótékony hatását mutatták ki, feltehetően az enyhe vízhajtó hatás miatt.
De mit tehetünk az erős alhasi fájdalmak ellen?
Az alhasi fájdalmakat felerősítő prosztglandin hormon szintjét a reumás megbetegedések kezelésére ajánlott fájdalomcsillapítók csökkentik. Fontos tudni, hogy ezeket a gyógyszereket 4-5 nappal a tünetek megjelenése előtt kell elkezdeni szedni, hogy megfelelő legyen a hatás. A lelki tüneteket ezek a pirulák nem befolyásolják. Érdemes figyelni a táplálkozásra is. A szénhidrátéhség ellenére nem szabad nagy mennyiségű finomított szénhidrátot enni, mert az a puffadást és a rossz közérzetet egyaránt fokozza, s ez hozzájárul az alhasi feszüléshez, ami fokozza a fájdalmat.
A lelki tünetek leküzdésére is van megoldás?
A rossz lelkiállapotot a szerotonin nevű hormon alacsonyabb szintje okozza. Ezt a szintet az antidepresszánsok emelik és ezek jó hatásúak a PMS-nél is. Legtöbbször olyan nőknél javasolják, akiknél a lelki tünetek elérik a PMDD (premenstruációs diszfóriás rendellenesség) súlyosságát. A lelki tünetcsoportra hatással vannak a drospirenon tartalmú fogamzásgátlók, mivel ezek az agy úgynevezett neuroszteroid rendszerét hangolják át. Tapasztalataim szerint a megfelelő fogamzásgátló tabletták szedése a testi és a lelki tünetekre egyaránt jó hatással lehet.
Haris Éva